15.11.2007.
Euro je nadomak 1,50 dolara
Čelnici Europske središnje banke nisu previše opterećeni, barem se nisu javno izjašnjavali, činjenicom da je euro na rekordnoj razini u odnosu na američki dolar. Euro je dosegnuo tečaj od 1,4750. Kako se cijena američkog dolara približava razini od 1,50 za euro sve veći broj analitičara spominje moguću intervenciju Europske središnje banke. Trenutno od 31 anketiranog analitičara njih šest smatra da će ECB intervenirati na deviznom tržištu ukoliko tečaj eura skoči na 1,50. Posljednji put je Europske središnja banka intervenirala na deviznom tržištu 2000. godine, kada su pored ECB u intervenciji učestvovale i središnja banka SAD-a i Japana. Tada je tečaj eura u odnosu na dolar bio 0,8225, a središnje banke su kupovale euro i prodavale dolar.
Od tada do danas tri najznačajnije središnje banke su se držale postrani. Izuzetak je bila Središnja banka Japana koja je tijekom 2003. i 2004. godine na deviznom tržištu prodala 35 trilijuna jena kako bi spriječila jačanje japanskog jena. Iz Europske središnje banke za sada nema nikakvih naznaka da bi mogla intervenirati na deviznom tržištu, a kako iz FED-a nema nikakvih komentara oko cijene dolara, vjerojatnost neke zajedničke akcije je vrlo mala. Analitičari smatraju da bi eventualna akcija ESB, trebala imati barem usmenu potporu FED-a i Ministarstva financija SAD-a. Sve dok vrijednost eura raste postepeno bez većih skokova vjerojatnost za intervencijom će ostati mala. Također, dok ekonomija Eurozone raste po prihvatljivim stopama i dok izvoznici iz Eurozone ne trpe zbog jakog eura, ECB nema razloga da intervenira.
Za razliku od predstavnika ECB-a, političari nisu ostali bez komentara. Euro je ove godine ojačao 11 posto na dolar, a od 2000. godine cijena eura je viša za 79 posto. Političari vrlo oštro govore o mogućim problemima izvoznika na globalnom tržištu zbog sve jačeg eura. Ukoliko bi se rast eura nastavio, a pad dolara ubrzao, predsjednik Francuske Sarkozy vjerojatno ne bi ostao jedini političar koji bi digao glas protiv politike Europske središnje banke. Sigurno je da euro ne može rasti u nedogled i da će doći trenutak kada će njegova vrijednost negativno utjecati na cjelokupnu ekonomiju Eurozone.
Neki analitičari smatraju da je za izvoznike iz Eurozone ova situacija vrlo dobra, jer unatoč jakom euru oni uspijevaju opstati na globalnom tržištu, a kada dođe do promjene trenda i euro započne slabiti tada će ti isti izvoznici biti u znatno povoljnijoj poziciji. Sada dok je cijena nafte koja se plaća u dolarima na rekordnoj razini, jak euro pomaže Eurozoni da računi za naftu budu relativno niži. Pad kamate na dolar i rast kamate na euro mogao bi potaknuti sve veći broj središnjih banaka da alociraju svoje rezerve iz američkog dolara u eure. U tom slučaju američki dolar bi mogao vrlo brzo kliznuti na 1,50 za euro.