- Sredinom prošlog tjedna guverner Engleske središnje banke rekao je kako slabija funta ima pozitivan utjecaj na izvoz. Kako analitičari ne očekuju skori rast kamata na funtu, vrlo je vjerojatno da će britanska valuta i dalje biti pod pritiskom
Iz agencije za dodjelu kreditnog rejtinga Fitch su naglasili da je od četiri ekonomije s najvišim (AAA) rejtingom, Velika Britanija na najboljem putu da taj rejting izgubi. Međunarodni monetarni fond predviđa da će deficit Velike Britanije ove godine iznositi 11,6 posto BDP-a, što je drugi po veličini deficit među G20 ekonomijama.
Najveći deficit među razvijenim ekonomijama ima SAD - 12,5 posto bruto društvenog proizvoda. Funta je zbog svega početkom tjedna oslabila na euro s 0,8900 na 0,9050. Sredinom prošlog tjedna guverner Engleske središnje banke rekao je kako slabija funta ima pozitivan utjecaj na izvoz. Kako analitičari ne očekuju skori rast kamata na funtu, vrlo je vjerojatno da će britanska valuta i dalje biti pod pritiskom.
Američki dolar je krajem tjedna oslabio na euro s 1,4840 na 1,4980 zbog trgovinskog deficita i indeksa povjerenja potrošača koji su bili nešto lošiji nego što su to analitičari očekivali. Pojačana je sumnja da će američka ekonomija izaći iz krize sporije nego što će to učiniti ekonomije ostalih razvijenijih zemalja.
Bruto društveni proizvod euro zone je tijekom trećeg kvartala na godišnjoj razini pao za 4,1 posto, dok je u odnosu na drugi kvartala ove godine zabilježen rast od 0,4 posto.
Na domaćem tržištu dobra međubankarska likvidnost ruši prinose na aukciji trezorskih zapisa Ministarstva financija. Investitori su upisali 186 milijuna kunskih i 25 milijuna valutnih trezoraca. Prinos na kunske trezorske zapise na rok od 3 mjeseca iznosi 6,25, dok je na 6 mjeseci i godinu dana 6,20 posto.
Ukupan interes za kunskim trezorskim zapisima je iznosio 1,3 milijardu kuna. Prinos na valutni godišnji trezorac je također pao, i to na 5,25 posto. Ukupan iznos pristiglih ponuda je iznosio 123 milijuna eura.
Trend slabljenje hrvatske kune u odnosu na euro nastavljen je i tijekom prošlog tjedna. Kuna je uslijed nešto veće korporativne potražnje oslabila s početnih 7,2650 na 7,3200.