• Kuna je u odnosu na euro nastavila jačati. Nešto veća potražnja za eurima od strane korporativnog sektora neutralizirana je ponudom bankarskog sektora

Švicarski franak je u odnosu na euro prošli tjedan ojačao ispod tečaja 1,38. Središnja banka Švicarske je, kao što se to i očekivalo, ostavila kamatnu stopu na dosadašnjih 0,25 posto. U izvješću nakon sjednice nisu niti jednom spomenuli tečaj franka, što su analitičari protumačili kao indirektno prihvaćanje dosadašnje razine franka. Rečeno je da deflacija više ne prijeti švicarskom gospodarstvu, zbog čega bi franak mogao nastaviti s daljnjim jačanjem. U odnosu na kunu franak je ojačao iznad 5,22. Trend pada vrijednosti američkog dolara u odnosu na euro nastavio se i tijekom prošlog tjedna.

Španjolska, Belgija i Irska su bez problema uz solidnu potražnju plasirale svoje vrijednosne papire, naravno, uz nešto više kamate. Kako se situacija s dužničkom krizom u Eurozoni smiruje, investitori su nastavili sa zatvaranjem kratkih pozicija u eurima. Da fundamentalni podaci nisu u žarištu pozornosti investitora najbolje pokazuje njemački ZEW indeks. Vrijednost indeksa, koji predstavlja raspoloženje investitora, za lipanj je pala sa 45 na 28, dok su analitičari predviđali neznatan pad na 42,0. Zajednička europska valuta je ojačala do 1,2420, odnosno američki dolar je u odnosu na kunu pao do 5,80. Inače, agencija za dodjelu kreditnog rejtinga Moodys je spustila rejting grčkog duga na „bezvrijedan“ (engl. junk).

Ministarstvo financija je na prošlotjednoj aukciji plasiralo 513 milijuna kunskih trezorskih zapisa, te 58,4 milijuna „valutnih“ trezoraca. Prinosi na „valutni“ i kunski trezorac su lagano porasli, pa je ostvareni prinos na godišnji kunski trezorski zapis skočio na 4,10 posto, dok je godišnji trezorac denominiran u eurima plasiran uz prinos od 3,60 posto. Kuna je u odnosu na euro nastavila jačati. Nešto veća potražnja za eurima od strane korporativnog sektora neutralizirana je ponudom bankarskog sektora što je u konačnici gurnulo kunu nadomak 7,20 za euro.