• U model financijske pomoći Grčkoj će biti uključen i Međunarodni monetarni fond, zbog čega analitičari smatraju da će posao grčkoj vladi oko fiskalne reforme biti ubrzan i olakšan

Zajednička europska valuta je i dalje pod velikim pritiskom. Tijekom prošlotjedne trgovine euro je u odnosu na dolar pao na najnižu razinu u posljednjih deset mjeseci, na 1,3270. S američkom valutom trgovalo se po cijeni od 5,45 kuna. Pored Grčke, u priču se uključio i Portugal, kojemu je agencija za dodjelu kreditnih rejtinga Fitch, smanjila isti s AA na AA-, što je bio dovoljan razlog, ili bolje reći opravdanje, investitorima za daljnju prodaju eura.

Euro je oslabio i u odnosu na švicarski franak koji u posljednje vrijeme snažno jača. Investitori jednostavno testiraju do koje razine je Središnja banka Švicarske voljna dopustiti jačanje franka. On je u odnosu na euro dosegnuo najviši tečaj u povijesti od 1,4230, odnosno za jedan franak je potrebno izdvojiti oko 5,10 kuna. Krajem tjedna su se sastali vodeći ljudi članica euro zone, te dogovorili model pomoći Grčkoj.

U taj model financijske pomoći će biti uključen i Međunarodni monetarni fond, zbog čega analitičari smatraju da će posao grčkoj vladi oko fiskalne reforme biti ubrzan i olakšan, što je pomoglo euru da se vrati u odnosu na dolar nadomak razini 1,3500. Nekako u sjeni ovih događaja prošla je zaključna objava podataka o kretanju američke ekonomije tijekom posljednjeg kvartala 2009. godine. Američka ekonomija je u tom periodu rasla po stopi od 5,6 posto, što je nešto niže od tržišnih očekivanja.

Ministarstvo financija Republike Hrvatske je na prošlotjednoj aukciji trezorskih zapisa prikupilo 720 milijuna kuna, te 21 milijun eura uz nešto više prinose. Prinos na jednogodišnji valutni trezorac je porastao sa 3,35 na 3,80 posto, dok je na jednogodišnji kunski trezorac skočio za 50 b.p. na 4,00 posto. Na deviznom tržištu je i dalje vrlo mirno, trgovanje euro-kuna se odvija unutar uskog raspona od 7,2600 do 7,2650.