• Posljednji pokazatelji iz euro zone potvrđuju očekivanja analitičara da u euro zoni neće doći do nove recesije

Pritisak na američki dolar se nastavio i tijekom prošlog tjedna. Zabrinutost analitičara da američka ekonomija možda neće rasti po očekivanim stopama predstavlja pravi uteg za dolar. Njegova se vrijednost u posljednjih sedam dana smanjila za više od 2 posto. U odnosu na euro dolar je oslabio sa 1,3000 na 1,3300, odnosno na kunu sa 5,58 na 5,42. Europska središnja banka je na prošlotjednoj sjednici ostavila kamatnu stopu na euro na dosadašnjih 1,00 posto.

Posljednji pokazatelji iz euro zone potvrđuju očekivanja analitičara da u euro zoni neće doći do nove recesije. Švicarski franak koji je u prvih šest mjeseci ojačao za gotovo 10 posto u odnosu na euro, ovih dana slabi. Investitori napuštaju „sigurnost“ švicarske valute te ulažu svoj novac u rizičnije investicije. Vrijednost franka je tijekom prošlog tjedna pala sa 1,3600 na 1,3800, odnosno krajem tjedna je za jedan franak bilo potrebno izdvojiti 5,23 kune. Analitičari smatraju da je daljnje slabljenje franka limitirano budući da su fundamentalni pokazatelji švicarske ekonomije izuzetno dobri.

Ministarstvo financija je na aukciji trezorskih zapisa plasiralo dvostruko više zapisa nego što su to prvotno planirali. Ukupno su prikupili 412 milijuna kuna i 31 milijun eura (plativih u kunama). Prinos na godišnji trezorski zapis je ostao nepromijenjen na 4,25 posto, dok je prinos na valutni trezorski zapis sa jednogodišnjim dospijećem smanjen za 5 b.p. na 3,50 posto.

Kamatne stope su na kraći rok na međubankarskom tržištu lagano porasle te iznose oko 3 posto. Nešto više kamate su posljedica nedavnog izdanja državnih obveznica i činjenice da Ministarstvo financija još uvijek nije vratilo u sustav cjelokupan iznos prikupljenih kuna. Kada se to dogodi doći će do smirivanja kratkoročnih kamata na međubankarskom tržištu. Tečaj eura i kune se tijekom prošlog tjedna kretao između 7,2250 i 7,2450.