Očekivanja da bi Europska središnja banka u srpnju mogla još jednom povećati kamatnu stopu daju jaku potporu zajedničkoj europskoj valuti


Euro je i dalje tražena valuta. Kamatna razlika između eura i ostalih valuta, te očekivanja da bi Europska središnja banka u srpnju mogla još jednom povećati kamatnu stopu, daju jaku potporu zajedničkoj europskoj valuti. U odnosu na američki dolar euro je ojačao sa 1,4250 do 1,4650, odnosno dolar je u odnosu na kunu pao do 5,05. Predsjednik Europske središnje banke Jean Claude Trichet je izjavio kako je jak dolar u interesu SAD-a, što su neki analitičari protumačili kao početak verbalnih intervencija.

Švicarski franak se u odnosu na euro stabilizirao oko 1,2850, odnosno za kunu oko 5,71.

Švedska središnja banka Riksbank je  podigla kamatnu stopu na krunu za 25 b.p. na 1,75 posto. Potez je bio očekivan pa je izostala reakcija na deviznom tržištu. Kruna se u odnosu na euro trgovala oko 0,90, odnosno na kunu oko 0,82.

Ministarstvo financija Republike Hrvatske je nedavno odradilo nešto veću prodaju deviza kod Hrvatske narodne banke, čime su popravili svoju kunsku poziciju. U takvim uvjetima Ministarstvo financija nije imalo potrebe za dodatnim zaduživanjem putem aukcija trezorskih zapisa. Posljednja je održana 29. ožujka. Tečaj eura i kune se tijekom prošlog tjedna stabilizirao unutar raspona 7,3550 – 7,3600.