16.05.2002.
Euro uzvraća udarac
U tekstu "EUR/USD u trokutu" objavljenom početkom veljače ove godine (Burza br. 492) prikazan je grafikon kretanja tečaja eura i američkog dolara. Nakon što je 26. listopada 2000. godine euro dosegnuo najnižu razinu 0,8230 od tada pa do današnjih dana tečaj se kretao u okvirima 0,86-0,92 dolara za euro. Da bi bili sigurni da se padajući trend vrijednosti eura okrenuo u rastući trend, euro mora ojačati iznad razine od 0,9330. Naime, taj tečaj predstavlja najvišu vrijednost eura ostvarenu 17. rujna 2001. godine. Pod pretpostavkom da euro ojača do te razine, iduća koju bi trebao "probiti" da se potvrdi trend jačanja eura je 0,9600 gdje je euro bio posljednji puta 05. siječnja 2001. Ako se obje pretpostavke ostvare u mjesecima koji nadolaze tada se može reći sa sigurnošću kako se trend mijenja i kako će u narednim mjesecima i godinama europska zajednička valuta jačati u odnosu na američki dolar. Također, ako euro krajem ljeta ili početkom jeseni probije 0,9600, tada gledajući sa dugoročnog stajališta euro jača u odnosu na dolar već gotovo dvije godine. Neobična je činjenica da postoji mogućnost da u jesen "slavimo" drugu obljetnicu rasta vrijednosti eura, a da većina od nas nije bila niti svjesna tog rasta. Ustvari, karakteristično je za razdoblje promjene trenda da učesnici na tržištu nisu u potpunosti sigurni da li je postojeći trend pada eura još uvijek u igri ili je već zamijenjen dugoročnim trendom rasta vrijednosti eura. Do konačne potvrde još ćemo morati malo pričekati.
Europska centralna banka (ECB) u izvještaju o gospodarskoj situaciji izrazila je zabrinutost oko stope inflacije u eurozoni čime je povećala očekivanja tržišta oko podizanja kamatne stope na euro tijekom narednih mjeseci. Očekivanja tržišta najbolje se vide kroz vrijednost lipanjskog EURIBOR futures ugovora koji je nakon izvješća ECB pao za 0,015 na 96,80 što predstavlja očekivanu kamatnu stopu na euro krajem lipnja od 3,52% , a to je za 25 baznih poena više od trenutne kamate. Inače, ECB nije mijenjala kamatnu stopu od studenog prošle godine te ona iznosi 3,25%. Inflacija u eurozoni smanjena je u travnju na 2,20% s 2,50% koliko je iznosila u ožujku, no to je i dalje iznad 2,00% koliko je ECB zacrtala kao cilj. Posljednji puta je stopa inflacije bila ispod zacrtanih 2,00% u svibnju 2000. godine. Dakle, za razliku od prošle godine kada je FED vodio glavnu riječ oko smanjivanja kamata, ove godine bi tu ulogu mogla preuzeti ECB i to u suprotnome pravcu - podizanja kamatnih stopa.
Američki dolar je i dalje pod pritiskom. Kako zbog sve većeg deficita tako i zbog ekonomskih pokazatelja koji su bili nešto lošiji od tržišnih očekivanja. Tome se pridodao još jedan razlog koji je trgovcima devizama dao povod da počnu s prodajom američke valute - antraks. Euro je dobio na vrijednosti za pola centa u odnosu na dolar kada je krajem prošlog tjedna Američka centralna banka (FED) objavila kako su istražitelji pronašli tragove za koje se sumnja da su antraks u pošti namjenjenoj dužnosnicima Američke centralne banke. Bijela kuća je odmah pokušala smanjiti strah i paniku vezanu uz mogućnost ponovnog pojavljivanja smrtonosnih pošiljki, te je naglasila da treba pričekati završetak analize nakon koje će javnost biti izvješćena o spomenutom slučaju. Na politiku jakog dolara, koju zagovara već nekoliko godina Ministarstvo financija SAD-a, sada stižu pritužbe i to od strane američkih proizvođača. Dvije trećine članova Nacionalne udruge proizvođača koja broji oko 14.000 američkih tvornica na prošlotjednom obraćanju Odboru za bankarstvo američkog Senata napomenulo je kako jak, precijenjeni dolar šteti njihovom poslovanju i profitabilnosti, te su zatražili od vlade da nešto učini po tom pitanju. Po svemu sudeći ako američka vlada nešto ne učini za svoje proizvođače sigurno je da će to umjesto nje učiniti globalni investitori u mjesecima koji dolaze.