Ekonomija euro zone je prvi puta od uvođenja eura doživjela kontrakciju. Gospodarski rast mjeren bruto društvenim proizvodom je tijekom drugog kvartala zabilježio pad od -0,2 posto. Usporedbe radi, u prvom kvartalu ove godine gospodarstvo euro zone je raslo po stopi od +0,7 posto. Tijekom drugog kvartala tri najveća gospodarstva euro zone su zabilježila pad, Njemačka -0,5 posto, Francuska i Italija -0,3 posto. Na tržištu se očekuje da će ekonomija euro zone ući u period stagnacije uz dosta visoku stopu inflacije, zbog čega će Europska središnja banka biti u pat poziciji. S druge strane, očekuje se da će američka ekonomija polako izaći iz krize, te da će FED biti primoran na podizanje kamate na dolar. Zbog toga investitori kupuju američki dolar koji je ojačao u odnosu na euro do 1,4640.
Ekonomija Velike Britanija je već duže vrijeme u velikim problemima. Već šest mjeseci zaredom raste broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima. Tijekom lipnja je ovaj oblik pomoći zatražilo 20.100 judi što je najveća mjesečna količina zaprimljenih zahtjeva u posljednjih 15 godina. Tržište rada Velike Britanije vrlo jasno pokazuje da usporavanje gospodarske aktivnosti ima sve veći utjecaj na zapošljavanje. Drugi problem pred kojim se nalazi Velika Britanije je inflacija. Ona je tijekom srpnja iznosila na godišnjoj razini 4,4 posto. Stopa inflacije je za više od dva puta viša od one koju Središnja banka Engleske smatra prihvatljivom. Analitičari očekuju da će inflacija tijekom kolovoza preskočiti stopu od 5,0 posto. Zbog svega toga vrlo je vjerojatno da će funta biti pod velikim pritiskom. U odnosu na američki dolar je na dvogodišnjem minimumu.
Promet u maloprodaji u SAD-u je tijekom srpnja smanjen za očekivanih 0,1 posto. Revidirani podaci za lipanj su donekle popravili ukupnu sliku, budući da su revidirani naviše s prijašnjih 0,1 posto na 0,3 posto. Zbog toga analitičari očekuju da će revidirani podatak o rastu BDP-a tijekom drugog kvartala biti oko 2,3 posto. Potrošačke cijene su tijekom srpnja na mjesečnoj razini u SAD-u bile više za 0,8 posto, dok je na godišnjoj razini rast od 5,6 posto. Inflatorni pritisci su tijekom srpnja najviše ojačali zbog, pogađate, rasta cijene nafte (29,3 posto na godišnjoj razini) i hrane (6,0 posto g/g). Ipak, nedavni pad cijene nafte od 20-ak posto će uvelike pomoći Američkoj središnjoj banci u obuzdavanju inflacije. Posljednji podatak iz SAD-a se odnosio na industrijsku proizvodnju koja je tijekom srpnja povećana na mjesečnoj razini za 0,2 posto (očekivalo se 0,0 posto). Na godišnjoj razini industrijska proizvodnja je manja za 0,1 posto. Kriza na tržištu nekretnina, popraćena padom cijena nekretnina i padom povjerenja potrošača uvjetovala je od američkih proizvođača da smanje proizvodnju. Najjače posljedice osjećaju proizvođači automobila čija je proizvodnja na godišnjoj razini manja za 10,4 posto.
22.08.2008.