• Analitičari smatraju da će zbog potrebnih mjera štednje koje moraju provesti Velika Britanijs i države Eurozone, gospodarski rast tih zemalja će biti donekle usporen

Dugoročno gledano, američki dolar, švicarski franak i valute čija vrijednost je povezana sa kretanjem vrijednosti metala i energenata (prvenstveno AUD i CAD) trebale bi „nadjačati“ britansku funtu i euro, čiji fiskalni problemi još uvijek nisu u potpunosti riješeni. Analitičari smatraju da će upravo zbog potrebnih mjera štednje koje moraju provesti Velika Britanija i države euro zone, gospodarski rast tih zemalja će biti donekle usporen.

Kratkoročno, rizik da će FED nastaviti s ekspanzivnom monetarnom politikom šteti dolaru. Trenutno se euro i dolar trguju u dugoročnom rasponu od 1,18 – 1,35. Analitičari smatraju da će američka valuta do kraja godine ojačati u odnosu na euro do 1,15. Britanska funta je ojačala prvenstveno zbog snažne potrošnje u maloprodaji i nešto bolje stope gospodarskog rasta u drugom kvartalu ove godine. Unatoč tomu, većina članova Engleske središnje banke zaduženih za provođenje monetarne politike su vrlo oprezni kada je riječ o oporavku britanske ekonomije. Zbog niske kamatne stope funta bi mogla biti pod određenim pritiskom.

Suprotno tome, očekivanja o rastu kamatne stope u Švicarskoj, Švedskoj i Norveškoj bi trebalo pozitivno utjecati na valute tih država. Već sada je vrijednost švedske krune porasla u odnosu na euro od početka godine za 20 posto, dok je norveška kruna u tom periodu na euro ojačala za 24 posto. Valute koje su usko povezane uz kretanje vrijednosti metala i energenata (commodity currencies), australski i kanadski dolar, bi u kraćem roku mogle biti pod pritiskom ukoliko dođe do usporavanja rasta svjetske ekonomije, no u dužem roku ove valute imaju potporu središnjih banaka, koje jedan dio svojih deviznih rezervi diverzificiraju u ove valute.

Drugi razlog jačanja ovih valuta na duži rok jest zbog očekivanja da će svjetska ekonomija u 2011. godini bilježiti snažniji rast, zbog čega bi Australija i Kanada, čiji izvoz uvelike ovisi o potražnji za sirovinama, mogle profitirati.