Krajem tjedna se američki dolar opasno približio povijesnom minimumu u odnosu na euro. Pao je na 1,5970 zbog problema koji su zadesili Fannie Mae i Freddie Mac, dvije najveće hipotekarne kuće. Ipak, nakon najave predsjednika FED-a Bernankea da će Američka središnja banka pomoći ovim kućama u rješavanju problema, američki dolar se vratio ispod 1,59 za euro. Oporavak američke valute nije imao dugoročniji karakter jer su investitori i dalje vrlo zabrinuti za stanje financijskog sektora SAD-a i vrlo je vjerojatno da će dolar uskoro probiti povijesni minimum na euro. Nisu samo problemi u SAD-u razlog jačanja eura. Zajednička europska valuta imala je podršku i u svom dvorištu. Predsjednik Europske središnja banke je u obraćanju u parlamentu EU-a naglasio kako visoke cijene hrane i energenata generiraju sve jače inflatorne pritiske i to kroz rast cijena i kroz zahtjeve za višim plaćama. Naravno, ovakvo stajalište pojačava očekivanja za novim podizanjem kamatne stope na euro.
Središnja banka Engleske je na prošlotjednoj sjednici ostavila kamatnu stopu nepromijenjenom na 5,00 posto. Nakon sjednice nije održana inače redovna tiskovna konferencija tako da će rezultati glasovanja i zapisnik sa sjednice biti poznati za dva tjedna. Analitičari su uvjereni da se članovi Središnje banke Engleske sve više okreću problemu usporavanja gospodarskog rasta a sve manje pažnje posvećuju inflatornim pritiscima. Guverner Središnja banke Engleske Marvyn King je izjavio da oni ne mogu puno učiniti po pitanju suzbijanja inflacije jer bi visoka kamatna stopa na funtu uništila gospodarstvo. Inflacija je u svibnju skočila na 3,3 posto, daleko iznad zacrtanih 2,0 posto, što je najviša razina u posljednjih deset godina.
Bilanca trgovanja SAD-a je potpomognuta slabijim dolarom tijekom svibnja bila u deficitu za 59,8 milijardi dolara, manje od tržišno očekivanih 62,5 milijardi dolara. Američki trgovinski deficit je treći puta ove godine pao ispod 60 milijardi dolara, unatoč tome što je cijena nafte bila na rekordnim visinama. Ovaj podatak nije imao značajniji utjecaj na kretanje američkog dolara, budući da su investitori bili zaokupljeni padom vrijednosti američkih dionica na Wall Streetu.
Industrijska proizvodnja je u Francuskoj u svibnju smanjenja na mjesečnoj i godišnjoj razini. Na mjesečnoj razini pad je iznosio 2,6% a na godišnjoj 1,2%.
U Italiji je vrlo slična situacija. Industrijska proizvodnja je smanjena za 1,4% na mjesečnoj razini i 4,1% na godišnjoj. Krajem tjedna, ministri financija članica Europske unije su dogovorili sa Slovačkom tečaj po kojemu će se slovačka kruna mijenjati za euro od 01.01.2009. – tečaj iznosi 30,1260 kruna za jedan euro.