15.11.2001.
FED - ECB 10:4
Američki FED je po deseti puta ove godine smanjio kamatnu stopu na USD, tako da ona sada iznosi 2,00%. Od početka godine FED je smanjio kamate na USD za 450 baznih poena, a sve s ciljem da potakne gospodarstvo koje posustaje i ide prema recesiji. Jedan od važnijih ekonomskih pokazatelja, povjerenje potrošača, u SAD bilježi drugi mjesec uzastopno veliki pad. Indeks povjerenja potrošača dobije se anketiranjem "običnih" amerikanaca o trenutnoj i viđenju buduće situacije u ekonomiji glede zapošljavanja i dohotka. Što znači kada ovaj indeks pada: smanjenje povjerenja potrošača dovodi do situacije da se manje proizvoda prodaje, to jest da potrošači manje troše zbog nesigurne budućnosti. Što dovodi do situacije da se usljed toga povećavaju zalihe gotovih proizvoda, te smanjuju narudžbe u tvornice za tim proizvodima. Tvornice moraju usljed smanjene potražnje smanjiti obujam proizvodnje što dovodi do viška radne snage koji se otpušta. Tada otpušteni radnici zbog sve veće nesigurnosti smanjuju svoju potrošnju na najosnovnije proizvode, što nas dovodi do početne situacije. No, unatoč tome investitori i dalje vjeruju u američku valutu jer ih ohrabruje činjenica da FED i američka vlada puno brže reagiraju od Europe na nastalu situaciju u svjetskoj ekonomiji. Tako je FED drastično smanjio kamate na dolar, a američka vlada odobrila nekoliko programa za pomoć gospodarstvu vrijednih gotovo sto milijardi dolara.
Europska centralna banka, slijedeći primjer američkog FED-a, ponovo je prošli četvrtak smanjila kamatne stope s ciljem izbjegavanja moguće recesije. Europska centralna banka je smanjila kamate za 50 baznih poena na 3,25%. To je bilo četvrto smanjenje kamatne stope na euro ove godine. Gledajući ukupno, od početka godine do danas, ECB je smanjila kamatnu stopu za 150 baznih poena. Ova odluka ECB nije pomogla euru da se vrati iznad razine od 0,91$ za euro jer je smanjenje kamate bilo očekivano, a prema analitičarima i zakašnjelo s obzirom na zadnje ekonomske pokazatelje eurozone. Naime, bruto društveni proizvod zemalja dvanaestorice u drugom kvartalu ove godine narastao je za samo 0,1% u odnosu na prvi kvartal, dok u odnosu na prošlu godine bruto društveni proizvod je povećan za 1,7%. To je manji rast europskog gospodarstva nego što se predviđalo početkom godine, kada su analitičari procjenjivali rast BDP od oko 2,5%. Također, podaci iz Njemačke čije je gospodarstvo najjače u eurozoni ukazuju na zaustavljanje poslovne aktivnosti. Tako je količina industrijskih narudžbi u rujnu smanjena za 4,1% u odnosu na kolovoz, odnosno 6,0% u odnosu na prošlu godinu, dok je industrijska proizvodnja u rujnu smanjena za 2,0% u odnosu na kolovoz, odnosno 2,6% u odnosu na prošlu godinu. Europska valuta i dalje će biti pod pritiskom zbog potrebnih reformi u eurozoni (proračunski deficit), približavanja početka uvođenja euro novčanica i "čudne" politike ECB-a, te stoga analitičari predviđaju da će se tečaj EURUSD kretati unutar raspona 0,8800-0,9100.
Gospodarstvo koje je možda najmanje osjetilo negativna globalna kretanja je englesko. Stopa rasta engleskog gospodarstva u trećem kvartalu bila je 0,6%, a predviđa se da će rast u 2001. godini biti između 2,00-2,25%. Bank of England je ove godine dobro procijenila ekonomsku situaciju te u nekoliko navrata preventivno smanjivala kamatne stope na funtu (sada je 4,00%) što je i dovelo do stabilnog rasta engleskog gospodarstva. Kako, prema svemu sudeći, neće biti prijevremenog ulaska Velike Britanije u EMU analitičari predviđaju kretanje tečaja EURGBP 0,6050-0,6350.
Hrvatska narodna banka je na prošlotjednoj aukciji kupila od komercijalnih banaka 35,8 milijuna eura po prosječnom tečaju od 7,4102. Početkom tjedna HNB je ponovno intervenirala na deviznom tržište kupnjom 55,2 milijuna eura po prosječnom tečaju 7,4011. Također, HNB je smanjila lombardnu kamatnu stopu s 10,50% na 10,00%, a najavljeno je i smanjenje postotka za obračun obvezne pričuve s 22% na 19%, što će povećati likvidnost bankarskog sektora za oko 3 milijarde kuna. Stoga će kuna i dalje biti stabilna u odnosu na euro na razini od oko 7,4000, odnosno 3,77 za DEM.