Povjerenje potrošača u SAD-u je na najvišoj razini u posljednjih šest mjeseci, što je vrlo dobar znak za američko gospodarstvo


Porast prinosa na desetogodišnje obveznice SAD-a na 3,40 posto, najvišu razinu u posljednjih šest mjeseci, pozitivno je utjecao na američki dolar. Kako bi ostvarili bolje prinose investitori su kupovali dolare, a njima američke obveznice. Rast prinosa je bio potaknut najavom Washingtona da će prolongirati paket poreznih olakšica koje je donio na snagu bivši predsjednik Bush, a vjeruje se da uvelike pomažu oporavku ekonomije.  Povjerenje potrošača u SAD-u je također na najvišoj razini u posljednjih šest mjeseci, što je vrlo dobar znak za američko gospodarstvo.  

Euro je i dalje "talac" dužnika Eurozone. Pokušaji da se poveća iznos fonda za pomoć i plasira zajednička euro obveznica stopirana je u startu od najjače članice Eurozone, Njemačke. Američki dolar je tijekom prošlog tjedna na euro ojačao do 1,2, odnosno na kunu do 5,60. Australski dolar je ostao stabilan, nakon što je kineska vlada po treći puta ove godine povećala stopu obvezne rezerve bankama s ciljem ograničavanja kreditnih plasmana i obuzdavanja inflacije.

Australija je izvozno orijentirana na Kinu, te se svaka promjena monetarne politike Kine najčešće reflektira na vrijednost australskog dolara. U odnosu na euro se trguje oko 1,34, odnosno na kunu oko 5,53.

Švicarski franak je opet ispod 1,30 za euro. U odnosu na kunu vrijedi 5,70. Švicarska valuta jača zbog povećane nesigurnosti na tržištu uzrokovane dužničkim problemima članica Eurozone.

Hrvatska kuna je u odnosu na euro tijekom prošlog tjedna oslabila s početnih 7,37 na 7,41 prvenstveno zbog pojačane potražnje za eurima od strane bankarskog sektora. Vrlo je vjerojatno da će, ukoliko euro nastavi jačati, Hrvatska narodna banka morati ponovno intervenirati na deviznom tržištu. Zbog toga euro nema baš previše prostora za daljnji rast, odnosno tečaj iznad 7,40 je dobra prilika za prodaju eura.