09.08.2007.
Gdje su zaposleni?
Prije godinu dana financijski svijet je bio zabrinut zbog novog predsjednika FED Bena Bernankea. Inflacija je rasla, a Bernanke se borio u komunikaciji s investitorima. Danas, Bernanke uživa puno povjerenje i kredibilitet investitora diljem svijeta. Posljednja odluka da ostavi kamatnu stopu na dolar na 5,25, a pritom smanji inflatorne pritiske i ne ugrozi gospodarski rast dodatno je pridonjela njegovoj reputaciji.
FED je imao dva prilično točna predviđanja. Računali su da će usporavanje aktivnosti u građevinarstvu uzrokovati smanjeni gospodarski rast, ali da neće ugroziti potrošnju stanovništva i izazvati recesiju. Također su predviđali da će se inflatorni pritisci smanjiti, te da su povećanja kamate nepotrebna.
To su bila predviđanja. Trenutna situacije je ipak nešto gora. Tržište nekretnina je palo na godišnjoj razini za 16,4 posto, čime je direktno utjecalo na pad BDP za jedan postotni poen. Ekonomisti se pitaju kako to da je unatoč sve sporijem gospodarskom rastu stopa nezaposlenosti i dalje niska. Trenutno je na 4,6 posto. Zanimljivo je da je FED prošle godine tijekom ljeta planirao stopu nezaposlenosti za ovu godinu između 4,75 do 5,00 posto. U izgradnji stambenih kuća, čija je aktivnost od početka 2006. smanjena za gotovo jednu četvrtinu, broj zaposlenih je smanjen za 140.000 ili 4 posto. Ekonomisti Deutsche banke su izračunali slijedeće: kada bi zaposlenost u građevinarstvu pratila pad aktivnosti u stanogradnji, tada bi broj izgubljenih radnih mjesta u toj grani ekonomije bio oko 900.000, znatno više od službenih 140.000. Moguće objašnjenje ove nelogičnosti može biti ta da se građevinari (stambena izgradnja) nadaju kako je kriza pri kraju pa smatraju da nema potrebe za većim brojem otkaza. S druge strane ekonomisti spominju mogućnost da je veći broj radnika prešao iz stambene izgradnje u neku drugu, kao što je izgradnja škola, tvornica, trgovačkih centara. Treće objašnjenje je da je izgubljeno dosta radnih mjesta na kojima su radili imigranti, a kako oni nisu bili nigdje prijavljeni tako se i njihov odlazak nije nigdje evidentirao. Pitanje je kako će se kriza u građevinarstvo odraziti ne cjelokupnu ekonomiju. Ekonomisti tu najviše pozornosti obraćaju na indeks povjerenja potrošača i promet u maloprodaji. Promet u maloprodaji SAD tijekom lipnja je bio niži za 0,9 posto, a nedavne izjave o smanjenim profitima vodećih maloprodajnih lanaca u SAD upozoravaju na opasnost da se kriza s polja građevinarstva počela širiti i na druge segmente ekonomije. Zbog toga bi moglo doći i do pada povjerenja potrošača čime bi američka ekonomija bila dodatno uzdrmana. U svako slučaju FED je pred teškim ispitom, a dolar pred velikim iskušenjima.