-
Neki investitori su zaključili da je jedna od „nuspojava“ diverzifikacije deviznih rezervi rast cijene zlata, koje je opet preskočilo razinu od 1,000 dolara za uncu
Američki dolar je tijekom prošlog tjedna bio pod velikim pritiskom. Sve veća želja investitora za rizičnijim ulaganjima, najviše u vrijednosne papire i valute s višim kamatnim stopama, gurnula je američku valutu na godišnji minimum u odnosu na euro od 1,4630.
Ujedno, to je najsnažniji tjedni pad vrijednosti američke valute u posljednja četiri mjeseca. Na domaćem tržištu za dolar je bilo potrebno izdvojiti 5,02 kune. Na slabljenje dolara utjecale su špekulacije oko deviznih rezervi središnjih banaka, za koje neki smatraju da su započele mijenjati strukturu istih.
Neki investitori su zaključili da je jedna od „nuspojava“ diverzifikacije deviznih rezervi rast cijene zlata, koje je opet preskočilo razinu od 1,000 dolara za uncu. Indeks povjerenja američkih potrošača kojeg izračunava sveučilište u Michigenu bio je veći od tržišnih očekivanja, zbog čega bi moglo doći do povećanja osobne potrošnje koja je glavni generator rasta američke ekonomije.
Industrijska proizvodnja je u Kini rasla po najvišoj stopi u proteklih godinu dana, što je dodatno potaklo investitore na rizičnije investiranje. Industrijska proizvodnja je na godišnjoj razini tijekom kolovoza povećana za 12,3 posto. Industrijska proizvodnja u euro zoni je na godišnjoj razini u minusu od 15,9 posto.
Ministarstvo financija je na prošlotjednoj aukciji trezorskih zapisa upisalo 134 milijuna valutnih i 333 milijuna kunskih jednogodišnjih „trezoraca“. Prinos na valutne trezorske zapise iznosi 7,35 posto, dok kunski ostvaruju prinos od 7,80 posto. Inače, država je do sada ukupno izdala 11 milijardi kunskih i 1,1 milijardu valutnih „trezoraca“.
Zbog ovako uspješne aukcije trezorskih zapisa tečaj kune je lagano ojačao sa početnih 7,35 na 7,3250. Hrvatska narodna banka je održala tjednu repo aukciju, te je plasirala bankama 2 milijarde kuna, po stopi od 6,00 posto.