Članovi HAK-a imaju pravo na jednokratnu novčanu pomoć u slučaju smrti ili invaliditeta, i to samo ako su posljedica prometne nesreće. Nije važno tko je kriv za nesreću
Sin naše čitateljice teško je stradao u prometnoj nesreći za koju je sam odgovoran. Zadobio je teške tjelesne ozljede i, kako tvrdi naša čitateljica, vjerojatno će čitav život biti invalid. Nije imao nikakvo osobno osiguranje, ali je bio član Hrvatskog auto kluba (HAK) i ima člansku iskaznicu. Čula je da su svi članovi HAK-a osigurani od posljedica nezgode, pa moli objašnjenje je li to točno i kome se treba javiti.
Nažalost, informacija nije točna. Naime, članovi HAK-a nisu automatski, samim učlanjenjem u HAK, osigurani od posljedica nesretnog slučaja. Dakle, za sada ne postoji kolektivno osiguranje članova HAK-a od posljedica prometne nesreće (smrt, invalidnost).
No, postoji nešto drugo što imaju članovi HAK-a, i to bez obzira koji paket članskih prava ugovore - imaju pravo na jednokratnu novčanu pomoć u slučaju smrti ili invaliditeta, i to samo ako su posljedica prometne nesreće. Nije važno tko je kriv za nesreću.
Pomoć zasigurno nije osigurnina, jer se radi o manjim iznosima na koje članovi imaju pravo po posebnom pravilniku, a i visina pomoći određena je tim posebnim pravilnikom HAK-a. Jednokratnu novčanu pomoć član ili njegova rodbina ostvarit će samo ako je u trenutku nezgode odnosno prometne nesreće u kojoj je član stradao članarina bila podmirena za tada važeću člansku godinu. Drugo što je važno znati je da se pomoć isplaćuje samo na zahtjev člana ili njegove obitelji, koji se pismeno upućuje HAK-u, a uz zahtjev treba priložiti: zapisnik prometne policije o prometnoj nesreći, izvod iz matične knjige umrlih (ako se radi o smrti člana), odnosno rješenje o stupnju invalidnosti.
Treba voditi računa i o tome da je rok za podnošenje zahtjeva za jednokratnom novčanom pomoći 90 dana, računajući od dana nastanka smrti (ako se radi o smrti člana), odnosno od dana pravomoćnosti rješenja o stupnju tjelesne invalidnosti.
Inzistiranje na rješenju o invalidnosti ili pravomoćnosti rješenja o stupnju tjelesne invalidnosti dovodi do određenih nejasnoća. Tko će donijeti to rješenje ako, recimo, član nije osiguranik mirovinskog ili invalidskog osiguranja koje bi možda moglo donijeti takvo rješenje? Stoga, ako nastradali član nije mirovinsko-invalidski osiguranik i nema takvog rješenja, stupanj invaliditeta može utvrditi bilo koji liječnik-vještak, naravno, uz dogovor s HAK-om oko izbora liječnika.