Heljda se priprema kao kaša koja je izvrsna za doručak. Kao zamjena za rižu odličan je prilog jelima od povrća. Dodaje se i u juhe, popečke, salate, pa čak i kao nadjev u sarmi
Za pripremu ovog jela s heljdom u glavnoj ulozi treba vam dvadesetak minuta vremena, a dobijete brz, ukusan i hranjiv obrok. Heljdin specifičan okus obogatila sam slatkoćom graška i šumskom notom gljiva.
Premda se u kulinarstvu heljda smatra žitaricom zbog svoje hranjivosti, botanički pripada kategoriji zeljastog povrća, a ponekad se ubraja i u voćke. Stoga se naziva pseudožitarica. Sjeme heljde posjeduje jedinstvenu trokutastu strukturu, dok je veličinom slično sjemenju pšenice.
Heljda ne sadrži gluten, što ju je populariziralo kao namirnicu zadnjih godina. Također je bogata dijetalnim vlaknima, mineralima (fosfor, magnezij, željezo, cink..), sadrži osam esencijalnih aminokiselina. Smanjuje razinu šećera u krvi, što je čini pogodnom namirnicom za dijabetičare, a smanjuje i visoki tlak i kolesterol te smanjuje rizik od raka.
Heljda se priprema kao kaša koja je izvrsna za doručak. Kao zamjena za rižu odličan je prilog jelima od povrća. Dodaje se i u juhe, popečke, salate, pa čak i kao nadjev u sarmi. Koristi se i heljdino brašno u izradi kruha, tjestenine, ali i slastica.
No, heljda nije samo hrana, od nje se rade i jastuci koji pomažu kod bolesnih stanja vrata, nakon ozljeda vrata i ramena, kod astme, alergije na kućnu prašinu i grinje, nesanice, hrkanja, glavobolje i migrene.
SASTOJCI:
- 100 g heljde
- 100 g graška
- 100 g šampinjona
- 250 ml povrtnog temeljca
- 3 žlice maslinovog ulja
- 1 manja kapula
- sol
- papar
- peršin
PRIPREMA:
Heljdu kuhati u povrtnom temeljcu 15-20 minuta, dok ne omekša.
Kapulu očistiti i sitno nasjeckati.
Na zagrijanom maslinovom ulju dinstati kapulu dok ne omekša, dodati šampinjone odrezane na ploške i pirjati ih 5-10 minuta. Dodati grašak i pirjati još 10-ak minuta. Začiniti solju i paprom.
U povrće umiješati kuhanu heljdu i po potrebi dodatno začiniti.
Poslužiti i posuti sjeckanim peršinom.
Dobar tek!