Hrvatska kuna je i dalje tražena valuta. Nakon što je Hrvatska narodna banka odlučila da se gotovina više ne uzima u obzir kod izračuna pokrivenosti obvezne pričuve, u sustavu je „nestalo“ oko 2,5 milijarde kuna. Procjenjuje se da se jedan manji dio kuna (oko 1,1 milijarda) vratio u sustav preko Ministarstva financija Republike Hrvatske koje je HNB-u prodalo devize. Prošli tjedan Hrvatska narodna banka je odlučila ne održati redovitu obrnutu repo aukciju, te je na taj način povukla iz bankarskog sustava 4,5 milijarde kuna. Zbog nedostatka kuna kamatna stopa na međubankarskom tržištu je izrazito visoka. Na kratkoročne pozajmice banke plaćaju oko 20 posto, dok za period od dva tjedna i duže praktički nema kotacije. Samim time tečaj eura i kune se vrlo brzo vratio ispod 7,20, te se u trenutku pisanja ovog teksta nalazi na 7,15. Vrlo je vjerojatno da će ukoliko ne dođe do značajnije promjene u regulativi ili do promjene vrlo restriktivne politike HNB-a tečaj kune uskoro doći do 7,10 za euro.
Prva procjena kretanja bruto društvenog proizvoda SAD-a u trećem kvartalu je pokazala pad od 0,3 posto. To je najjača kvartalna kontrakcija od 2001 godine. Koliko god to zvučalo smiješno, podatak je bio nešto bolji od tržišnih očekivanja koja su predviđala kvartalni pad od 0,5 posto. Potrošnja, koja čini dvije trećine gospodarske aktivnosti SAD-a, je pala u trećem kvartalu za 3,1 posto, prvi puta u posljednjih sedamnaest godina. To je bio ujedno i najsnažniji kvartalni pad potrošnje od 1980. godine. U međuvremenu, poslovne investicije su tijekom trećeg kvartala pale za 1,00 posto što je veliki pad ako se uzme u obzir da su tijekom drugog kvartala porasle za 2,50 posto. Aktivnost u proizvođačkom sektoru SAD-a se nalazi na najnižoj razini u posljednje 26 godine.
Sporiji gospodarski rast i nesigurnost na financijskom tržištu su vrlo jako pogodili povjerenje potrošača u SAD-u. Indeks kojim se mjeri spomenuto povjerenje je tijekom listopada snažno pao na 38, dok je vrijednost indeksa za rujan revidirana na 61. Indeks je izašao znatno lošiji nego što su to analitičari predviđali, naime, očekivala se vrijednost od 54. Listopadska vrijednost indeksa je najniža u povijesti izračunavanja ovog pokazatelja, a to je 1967. godina. Dosada je najniža vrijednost iznosila 43, te datira od 1974. godine.
Kako američka ekonomija snažno usporava i ulazi u recesiju Američka središnja banka je odlučila spustiti kamatnu stopu na dolar za 50 b.p. na 1,00 posto. Slično FED-u, početkom tjedna kamatnu stopu je spustila Središnja banka Australije za 75 b.p. na 5,25 posto. Pored njih, tržište očekuje da će za 50 b.p. kamatne stope sniziti i Europska središnja banka, te Središnja banka Engleske.
07.11.2008.