Dva su glavna načina na koji vam vaš hobi donosi uštedu. Prvi se tiče hobija koji su usmjereni na izradu ili popravke, a drugi način, koji je možda manje očit, je ušteda kroz ispunjavanje slobodnog vremena


Kada ne radimo, ne obavljamo kućanske poslove, ne kuhamo, ne razvozimo djecu i ne obavljamo ostale svakodnevne obaveze, a i ne odmaramo se ili spavamo, znači da smo uspjeli uhvatiti slobodnog vremena. Slobodno vrijeme je mnogima svetinja, a njegova glavna odlika je da tada možemo što god hoćemo – ležati na kauču, buljiti u televizor, šetati ili – baviti se hobijem.

Osim ako vam hobi nije skupljanje Fabergeovih jaja, vrlo vjerojatno je da vam može pomoći da uštedite, a možda i zaradite.

Dva su glavna načina na koji vam vaš hobi donosi uštedu. Prvi se tiče hobija koji su usmjereni na izradu ili popravke, a u tom slučaju vaša vještina donijet će vam uštedu tada kada vam zatreba ta usluga.

Ako se znate služiti, primjerice, šivaćom mašinom, možete sami obaviti prepravke i popravke na odjeći, a uz malo više truda i sašiti si neki komad odjeće. Isto se odnosi i na hobije poput obrađivanja drveta, popravljanje automobila, izradu nakita i mnoge druge.

Drugi način, koji je možda manje očit, je ušteda kroz ispunjavanje slobodnog vremena. Ukoliko vas vaš hobi ispunjava zadovoljstvom i pristupate mu s entuzijazmom, trudit ćete se što više vremena utrošiti na njega, a to znači da ćete manje vremena provesti u trošenju novca na raznorazne druge načine. Ljudi su vrlo skloni posezati za novčanikom onda kada nemaju pametnijeg posla – pa umjesto konstruktivnom hobiju pribjegavaju šopingu, odlascima u kino i sličnim „lakšim“ aktivnostima.

Ako i sami spadate u tu skupinu i svoje slobodno vrijeme trošite na aktivnosti koje „gutaju“ novac, svakako razmislite o tome da ih zamijenite nekim hobijem. Osim već navedenih prednosti, postanete li zaista dobri u svom hobiju, možete ga pretvoriti i u dodatni izvor prihoda – možete davati instrukcije iz šivanja ili gitare, ili prodavati produkte svojeg hobija – odjeću, nakit, slike, pleteninu, povrće i voće ako se bavite vrtlarenjem...

Naposljetku, ne treba zaboraviti ni na prednosti koje hobi ima po vaše psihičko zdravlje – bavljenje nečim što vas čini sretnima, a čime razvijate i nove vještine i učite nove stvari svakako je korisno, a ako je u pitanju fizički intenzivan hobi – trčanje, planinarenje ili štogod drugo - i vaše fizičko zdravlje imat će koristi.