19.08.2015.
Infarkt osiguranika nakon potpisa ponude osiguranja života

Naš čitatelj P.T. potpisao je ponudu osiguranja života kod osiguratelja X., naravno, preko zastupnika osiguratelja kojemu je ponudu i predao. On je ugovaratelj osiguranja i ujedno osigurana osoba (osiguranik). Star je 57 godina i “…nakon što sam potpisao i predao ponudu osiguranja zastupniku osiguratelja doživio sam infarkt, iako sam prije toga bio potpuno zdrav…Zastupnik mi kaže da o toj činjenici žurno moram izvijestiti osiguratelja, što ja nisam učinio. Nakon toga sam dobio policu osiguranja života i već šest mjeseci plaćam mjesečno premiju osiguranja. Zanima me što bi se moglo dogoditi ako mi se nešto dogodi… da li bi moja supruga koja je korisnik osiguranja imala pravo na isplatu osigurnine…?”.
Prema Zakonu o obveznim odnosima ugovaratelja osiguranja (P.T.) dužan je prilikom sklapanja ugovora o osiguranju prijaviti osiguratelju sve okolnosti koje su značajne za ocjenu rizika, a koje su mu poznate ili mu nisu mogle ostati nepoznate (čl.931. Zakona). Ova obveza obavješćivanja osiguratelja postoji u trenutku sklapanja ugovora. Pošto je ugovor o osiguranju života nastao “kad stranke potpišu policu osiguranja” (čl. 925., st.3. Zakona), sama predaje potpisane ponude osiguratelju ne dovodi do sklapanja ugovora, već ugovor nastaje kad osiguratelj prihvati tu ponudu. Obveza ugovaratelja da informira osiguratelja o svim činjenicama vezanim uz rizik (zdravlje osigurane osobe) postoji u trenutku sklapanja ugovora. prema tome, P.T. je morao obavijestiti osiguratelja o doživljenom infarktu poslije predaje ponude, a prije nastanka ugovora o osiguranju. U protivnom, smatra se da nije poštivao obvezu iz čl. 931. Zakona o obveznim odnosima, i to da tu obvezu nije namjerno poštivao.
Sankcija za to nepoštivanje jeste pravo osiguratelja da se pozove na ništavost ugovora (čl. 932.st.1. Zakona o obveznim odnosima). Ako bi se osiguraniku dogodio osigurani slučaj (smrt) korisnik osiguranja, njegova supruga, vjerojatno ne bi dobila isplatu osigurnine, jer bi se osiguratelj sasvim sigurno pozvao na ništavost ugovora. No, osiguratelj gubi pravo tražiti poništenje ugovora, ako u roku od tri mjeseca od dana saznanja za netočnost ili prešućivanje važnih okolnosti, ne izjavi ugovaratelju osiguranja da se namjerava koristiti tim pravom.
Ako je naš P.T. pismeno izvijestio zastupnika o doživljenom infarktu(u tom trenutku osiguratelj je saznao za netočnost prijave važnih činjenica), a osiguratelj nije koristio pravo poziva na ništavost ugovora, ugovor o osiguranju života je valjan i ne može se poništiti.
Izdvojeni članci
Poslovni svijet
Zašto vaša vizija ne dopire do tima?
Stalno ponavljate iste stvari, ali ništa se ne mijenja? Možda vaš tim nije kriv – nego nedostatak jasnoće s vaše strane. Evo kako to promijeniti!
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku