Prošlotjedni podatak o inflaciji u Velikoj Britaniji vratio je nakratko osmjeh na lica onih koji su uložili svoj kapital u funtu. Inflacija je tijekom travnja porasla sa ožujskih 2,50 na 3,00 posto. Porast inflacije je bio znatno veći od očekivanja tržišta, a trenutno je za cijeli postotni bod viša od one koju Središnja banka Engleske smatra prihvatljivom. Tekuća inflacija (bez utjecaja cijena hrane i energenata) također je porasla sa 1,20 na 1,40 posto. Drugi podatak koji je potvrdio činjenicu da je inflacija u Velikoj Britaniji sve viša bio je indeks proizvođačkih cijena. Cijene na izlaznim vratima tvornica su tijekom travnja porasle po najvišoj stopi od daleke 1986. godine. Najviše su porasle cijene duhana, nafte i alkohola. Na mjesečnoj razini proizvođačke cijene su više za 1,40 posto, dok su na godišnjoj razini cijene više za 7,50 posto.
Indeks prometa u maloprodaji tijekom travnja u SAD-u je izašao znatno bolji od tržišnih očekivanja. Očigledno visoka cijena hrane i energenata nije znatnije utjecala na potrošnju. Ipak, da dolar ne krene u znatniju ofenzivu podsjetio je sve sudionike na tržištu predsjednik FED-a g. Bernanke koji je izjavio da je situacija na financijskom tržištu i dalje daleko od normalne. Euro je dodatno ojačao nakon objave podataka o rastu bruto društvenog proizvoda u Njemačkoj za prvi kvartal. Najveće gospodarstvo euro zone je raslo po iznenađujuće visokih 1,50 posto. To je najjači kvartalni rast u posljednjih dvanaest godina. Čitava euro zona ipak nije uspjela pratiti ovako dobar ritam Njemačke, naime, gospodarstvo euro zone je tijekom prvog kvartala ove godine raslo po stopi od 0,70 posto, odnosno na godišnjoj razini po 2,20 posto. Predsjednik Europske središnje banke g. Trichet je izjavio da se za drugi kvartal mogu očekivati nešto lošiji pokazatelji gospodarskog rasta zbog čega je euro neznatno pao u odnosu na dolar. Već sada neki indikatori pokazuju da ekonomija euro zone usporava; snažan rast vrijednosti eura, pogoršani kreditni uvjeti, sporiji rast svjetske ekonomije, te visoka stopa inflacije upućuju na takav scenarij. Stopa inflacije u euro zoni je tijekom travnja iznosila na godišnjoj razini 3,30 posto zbog čega je vrlo vjerojatno da Europska središnja banka neće tako skoro spustiti kamatnu stopu na euro.
Krajem tjedna dva su podatka objavljena za američko gospodarstvo. Prvi je bio vezan uz tržište nekretnina, dok se drugi odnosio na indeks povjerenja potrošača. Tijekom travnja u SAD-u se započelo graditi 1,032 milijuna novih zgrada što je više nego što su analitičari očekivali (940,000). Povjerenje potrošača mjereno indeksom kojega izračunava Sveučilište u Michigenu je bilo na najnižoj razini u posljednjih 28 godina zbog čega je dolar u odnosu na euro pao ispod 1,55.