Obrazac ID tretira isplatu akontacije kao isplatu plaće, pa se tako pod rednim brojem II. upisuju podaci o obračunatom porezu na sve tako isplaćene plaće, jer se, u poreznom smislu, to smatra jednom isplatom


Prema članku 84. st. 1. Zakona o radu (Narodne novine br. 149/09 i 61/11), plaća se isplaćuje nakon obavljenog rada, ali može se isplatiti i unaprijed, što se među radnicima zove akontacija plaće.

S motrišta Zakona o porezu na dohodak (Narodne novine br. 177/04 do 22/12), a prema članku 45. st. 4., poslodavac je obvezan obračunati i platiti doprinose za mirovinsko osiguranje, I. i II. stup, te porez na dohodak, s time da se vodi pravilom da se sve plaće koje se isplaćuju u jednom mjesecu zbrajaju i moguće je koristiti samo jedan osobni odbitak.

Tako, ako su to veći iznosi isplate, dolazi do većeg poreznog opterećenja zbog veće porezne osnovice, a time i veći dio plaće ulazi u više porezne razrede.

Obrazac ID tretira isplatu akontacije kao isplatu plaće, pa se tako pod rednim brojem II. upisuju podaci o obračunatom porezu na sve tako isplaćene plaće, jer se, u poreznom smislu, to smatra jednom isplatom.

Isto tako, Obrazac R-Sm koji utvrđuje staž osiguranja za vrijeme rada kod poslodavca tretira isplatu akontacije kao isplatu plaće te bruto iznos treba prikazati u Rsm-u za tekući mjesec.

Obustave na plaću, npr. za kredit, najvjerojatnije dospijevaju mjesečno, pa poduzetnik - isplatitelj treba odlučiti hoće li iz plaće obustaviti i uplatiti sve obroke odjedanput ili će samo obustaviti i stvoriti obvezu za rate i uplaćivati ih prema njihovu dospijeću.

Što se tiče ovrha, ako je radnik otvorio zaštićeni račun kod FINA-e na koji se uplaćuje dvije trećine prosječne mjesečne neto plaće ostvarene kod pravnih osoba u RH u razdoblju siječanj - kolovoz u prethodnoj godini i ako je neto plaća radnika niža od prosječne u RH ostvarene u navedenom razdoblju, tada na zaštićeni račun treba uplatiti dvije trećine radnikove plaće.