U osiguranju su vrlo česti slučajevi u kojima se kao oštećenici (ali i kao korisnici iz nekih vrsta ugovora o osiguranju) javljaju maloljetna djeca. Također su vrlo česti upiti onih koji odlučuju o pravu djeteta na isplatu odštete odnosno osigurnine: treba li za nagodbu suglasnost centra za socijalnu skrb, kakav je postupak isplate maloljetniku sporazumno ili presudom utvrđene odštete, treba li za isplatu prethodna suglasnost centra za socijalnu skrb, na koji račun izvršiti isplatu itd. Pitanja su naravno motivirana željom da se maksimalno zaštite interesi maloljetnika. Na neka od tih pitanja odgovarali smo i na ovom mjestu.
Sada pak imamo službeno mišljenje Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi – Uprave za socijalnu skrb (klasa 551-03/08-01/60, ur. br. 534-09-1-4-1/3-08-2, od 19. rujna 2008.). Po tom mišljenju za sklapanje nagodbe maloljetnika i osiguratelja, koju potpisuje zakonski zastupnik (roditelj ili netko drugi), pošto se radi o stjecanju imovinske koristi za maloljetnika, ne treba prethodno odobrenje centra za socijalnu skrb. Međutim, prema mišljenju Uprave za socijalnu skrb, osiguratelj koji započinje postupak obeštećenja maloljetnika po odštetnom zahtjevu ili tužbi (a to zasigurno vrijedi i kod postupka isplate osigurnine temeljem ugovora o osiguranju) dužan je odmah obavijestiti centar za socijalnu skrb, kako bi centar mogao intervenirati „u slučaju da osobe koje se pojavljuju kao zastupnici djeteta nemaju ovlast zastupati dijete ili im je to pravo ograničen „.
Ako utvrdi da te osobe nemaju pravo zastupati maloljetnika ili da im je to pravo ograničeno – centar za socijalnu skrb će o tome obavijestiti osiguratelja. Kad je pak u pitanju isplata odštete ili osigurnine, vrlo često su roditelji ili drugi zakonski zastupnici tražili isplatu na svoj račun. Nažalost, takve isplate su se i događale, ali su se događale i naknadne zloporabe s uplaćenom odštetom odnosno osigurninom, koju su neki zakonski zastupnici zlorabili suprotno interesima maloljetne djece (primjerice kupovali su od isplaćene kapitalizirane rente s naslova dječje invalidnosti osobna vozila za vlastitu uporabu). Prema Obiteljskom zakonu – čl. 261. st. 1. - takva odšteta odnosno osigurnina isplaćena maloljetniku može se otuđiti ili opteretiti samo radi djetetovog uzdržavanja, odgoja, školovanja, liječenja i slično, ali uvijek s odobrenjem nadležnog centra socijalne skrbi. Da bi centar mogao intervenirati potrebno mu je saznanje za isplaćenu odštetu odnosno osigurninu. Stoga, prema mišljenju Uprave za socijalnu skrb, odšteta ili osigurnina se mora isplatiti ne na račun roditelja ili drugog zakonskog zastupnika, nego na račun maloljetnog djeteta. Hoće li to osigurati zaštitu interesa maloljetnika – teško je reći. No, odgovornost osiguratelja prestaje isplatom odštete ili osigurnine na račun djeteta. Odgovornost za daljnju sudbinu tako isplaćene odštete/osigurnine prelazi upravo na centar za socijalnu skrb.
05.12.2008.
Isplata odštete djetetu samo na njegov račun
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene