Važno je napomenuti da je osiguratelj dužan bez odgađanja isplatiti zatraženi predujam. Iznos predujma odredit će osiguratelj sukladno liječničkoj dokumentaciji.


Naša čitateljica A. N., čiji poslodavac je sklopio ugo­vor o kolektivnom osigura­nju radnika od posljedica ne­sretnog slučaja kod osiguratelja X, imala je nesreću na poslu (pad na skliskom podu hale i lom ruke). Prijavila je, točnije poslodavac je prija­vio, osiguratelju da se dogo­dila nesreća. Već tri mjeseca je na bolovanju, a bila je i na fizikalnoj rehabilitaciji. Lije­čenje još nije sasvim zavr­šeno. Tražila je od osigura­telja da joj isplati osigurninu, ali je dobila odgovor da će se osigurnina isplatiti „…kad se završi liječenje i kad se bude znalo koliki je trajni invali­ditet nastupio, a to sve ovisi o nalazima liječnika i pot­vr­di liječnika cenzora...“

S obzirom da ne radi, ima povećane troškove i manja primanja, pitala je, ne bi li se mogao isplatiti kakav predujam, što je osiguratelj odbio.

Prema odredbi čl. 943. Za­kona o obveznim odnosima (st.1.) osiguratelj je ob­vezan „kad se dogodi osigu­rani slučaj… isplatiti osigur­ninu određenu ugovorom u ugovorenom roku koji ne mo­že biti dulji od četrnaest dana, računajući otkad je osi­guratelj dobio obavijest da se osigurani slučaj dogodio.“ (st.2.) „Ali ako je za ut­vr­đivanje postojanja osigurateljeve obveze ili njezina iznosa potrebno stanovito vrijeme, osiguratelj je dužan isplatiti osigurninu odre­đe­nu ugovorom u roku od tri­deset dana od dana primitka odštetnog zahtjeva...“ 

No, sigurno je da se pos­ljedice tjelesne ozljede (a to je trajni invaliditet) ne mogu utvrditi ni u roku od 14, a ni u roku od 30 dana, jer će se to utvrditi tek po završetku procesa sanacije, koji uklju­čuje i sve potrebne fizikalne terapije. 

U tom slučaju primjenjuje se st.3. citiranog članka, koji glasi: „Ako iznos osigurateljeve obveze ne bude ut­vrđen u rokovima određe­nim u st.1. i 2. ovoga članka, osiguratelj je dužan bez od­gađanja isplatiti iznos nespornog dijela svoje obveze na ime predujma.“ 

Dakle, na slučaj naše či­tateljice primijenit će se ova odredba st.3., ako ona traži isplatu predujma osigurnine. Naime, odredba čl. 943. Za­kona o obveznim odnosima primjenjuje se i na osigura­nje imovine i na osiguranje osoba, jer se nalazi u općim odredbama ZOO koje regu­liraju ugovor o osiguranju. Važno je napomenuti da je osiguratelj dužan bez od­ga­đanja isplatiti zatraženi predujam. Iznos predujma od­redit će osiguratelj sukladno liječničkoj dokumentaciji iz koje se može sa sigurnošću utvrditi koliki minimalni in­validitet će zaostati iza kon­kretne ozljede – loma ruke.