Ako osiguratelj ne isplati osigurninu ili njen predujam u navedenim rokovima, osiguraniku treba platiti zatezne kamate od dana primitka obavijesti o nastanku osiguranog slučaja, kao i naknaditi štetu koja mu je uslijed toga nastala.


„U nesreći koja me je zadesila zbog poplave imao sam sreću da sam ugovorio osiguranje kuće od poplave. Kuća je u zadnjim poplavama u mjestu M. dosta stradala. Kad se voda povukla došli su i predstavnici osiguranja i popisali štetu, ali zapisnik još nisam dobio iako je prošlo skoro mjesec dana od toga. S obzirom na zimu koja se približava htio bih popraviti ku­ću što prije, ali bez novca od osiguranja ne mogu. Na moj telefonski upit iz osiguranja su mi rekli da još nešto provjeravaju kod nadležnog ministarstva s kojim su, kažu, u vezi, i da će se javiti…Kad osiguratelj mora isplatiti štetu?...“, Ž. Đ.

Obveza osiguratelja na is­platu osigurnine riješena je u čl. 943. Zakona o obveznim odnosima. Osiguratelj je ob­vezan isplatiti osigurninu od­ređenu ugovorom o osigura­nju u roku koji ne može biti dulji od četrnaest dana, ra­čunajući od dana kad je osiguratelj dobio obavijest da se osigurani slučaj dogodio. Na­ravno da je taj rok često puta nemoguće održati. To je vje­rojatno i u slučaju našeg či­tatelja.

No, Zakon u st. 2. istoga članka određuje da je osiguratelj u tom slučaju obvezan isplatiti osigurninu u roku od trideset dana od dana primitka odštetnog zahtjeva ili u is­tom roku obavijestiti da zahtjev osiguranika nije osnovan. Konačno, ako ni u roku od trideset dana nije moguće utvrditi iznos osigurateljeve obveze, Zakon obvezuje osiguratelja da „bez odgađanja“ isplati osiguraniku iznos nespornog dijela svoje obveze na ime predujma osigurnine. Izraz „bez odgađanja“ standard je koji znači odmah, žurno, bez čekanja. 

Ako su predstavnici osiguratelja (procjenitelji štete) bili na pregledu oštećene kuće, onda je sigurno da su svojim nalazom mogli utvrditi koji je to nesporni iznos štete, dakle iznos ispod kojega neće biti obveza osiguratelja. Prema tome, obveza osiguratelja da Ž. Đ.-u isplati predujam, jeste isplatiti ga u roku od trideset dana od dana kada je osiguratelj primio obavijest o nastanku osiguranog slučaja (pop­lava). Zakon u st. 4. stoga članka štiti osiguranika od nesavjesnog postupka osiguratelja određujući da će osiguratelj biti u obvezi, ako ne isplati osigurninu ili njen predujam u gore navedenim rokovima, osiguraniku platiti zatezne kamate od dana pri­mitka obavijesti o nastanku osiguranog slučaja, kao i nak­naditi štetu koja mu je uslijed toga nastala. A šteta koja bi osiguraniku Ž. Đ. mogla nastati zbog nepopravka kuće, za koji je odgovoran osiguratelj, može biti vrlo velika (seljenje u drugu kuću,najamnina i sl.).