• Danas osiguratelji – osim onih koji nemaju dovoljno kapitala –žele izvršiti isplatu rente u jednom kapitaliziranom iznosu i tako se rješiti neizvjesnosti i mogućnosti eventualnog povećanja rente

Naš čitatelj L.J., pred dvije godine imao je prometnu nesreću u kojoj je zadobio teške tjelesne ozljede, koje imaju za posljedicu gubitak mogućnosti rada kojega je dotada obavljao i kod kojega je dobro zarađivao (37 godina, pomorac). U tijeku su pregovori s osigurateljem oko naknade štete, a spornim je ostao njegov zahtjev da mu se isplati gubitak zarade koji će imati u budućnosti, jer neće više biti u stanju raditi posao pomorca, već, eventualno, neki drugi.

Čak su se složili i oko razlike zarade koju gubi. Jedan aktuar mu je izračunao da bi kapitalizirani iznos rente bio 957.890,00 kn. Traži da mu osiguratelj isplati taj iznos, ali osiguratelj insistira da mu to plaća u obliku mjesečne rente, dok za to postoje uvjeti, a on bi htio da mu se isplati jedan jedinstveni iznos, kako bi s tim iznosom riješio neke svoje životne probleme, koje dosada nije rješio, a među njima je svakako kupnja stana. Što da radi?, pita se.

Nažalost, prema Zakonu o obveznim odnosima, čl. 1088.st.1., određeno je da se „U slučaju smrti, tjelesne ozljede ili oštećenja zdravlja naknada određuje, upravilu, u obliku novčane rente, doživotno ili za određeno vrijeme„.

Novčana renta plaća se mjesečno unaprijed.  Dakle, naš čitatelj ne može prisiliti osiguratelja da mu rentu kapitalizira i isplati kapitalizirani iznos. No, prema st. 5. istoga članka , „Iz ozbiljnih razloga vjerovnik može... i udrugim slučajevima zahtjevati odmah ili kasnije, da mu se umjesto rente isplati jedan ukupan iznos„.

Da li je to što L.J. nema rješeno stambeno pitanje „ozbiljan razlog“? Vjerojatno jeste. No,to će tek utvrditi sud. Ponašanje osiguatelja s kojim L.J. ima posla malo je čudno, jer danas osiguratelji – osim onih koji nemaju dovoljno kapitala – upravo žele izvršiti isplatu rente u jednom kapitaliziranom iznosu i tako se rješiti neizvjesnosti i mogućnosti eventualnog povećanja rente, na koji – sukladno okolnostima – oštećeni može imati pravo.

Vjerojatnije je da osiguratelj vrši pritisak na oštećenoga kako bi pristao na smanjeni kapitalizirani iznos u odnosu na onaj koji dobije aktuarskim proračunom. To je uostalom praksa kod mnogih osiguratelja. Dakle, naš L.J. mora biti spreman i na takvu ponudu osiguratelja, pa onda vidjeti da li mu se isplati uzeti tako ponuđeni jedinstveni iznos ili ostati kod mjesečne rente.