- Odredbom o obvezi plaćanja zateznih kamata zakonodavac sili osiguratelje da odštetni zahtjev riješe u propisanom roku. Osiguratelj koji ne riješi štetu u roku od 30 dana mora oštećenoj osobi platiti i zatezne kamate od dana kad je podnesen dokumentirani odštetni zahtjev
Unatoč idealnim odredbama Zakona o obveznim osiguranjima u prometu, o roku u kojemu osiguratelj mora riješiti odštetni zahtjev, u praksi se često događa da osiguratelji iz kojekakvih razloga ne poštuju te zakonske rokove. Zahtjev se, kako se žali naš čitatelj M.P., rješava pet-šest mjeseci nakon podnošenja. Konačno, kad se dobije ponuda, ponuđeno je manje „…od onog iznosa za koji mi odvjetnik jamči da imam pravo po sudskoj praksi.
Kako prisiliti osiguratelje da poštuju zakonske rokove i imam li pravo na kamate za svoje novce koji su kod osiguratelja ležali šest mjeseci da tako bar donekle kompenziram neosnovano čekanje isplate ?...“. Doista je teško govoriti o pojedinostima kad nemamo potpunu dokumentaciju o konkretnom slučaju. No, (usmeno) jamstvo odvjetnika zasigurno će pasti u vodu kad naš čitatelj zatraži da mu to jamstvo da napismeno.
Jer, motivi jamstva mogu biti različiti, a najčešće su obojani željom da se pridobije klijent, a kasnije što bude. Ono pak što možemo sigurno potvrditi jeste da je doista zakonodavac u čl. 12. st. 4. odredio da „U slučaju neizvršenja obveze isplate naknade štete… oštećena osoba uz dužni iznos naknade štete ima pravo i na isplatu iznosa kamata i to od dana podnošenja odštetnog zahtjeva„.
Rok za rješenje zahtjeva za naknadu štete zbog pretrpljenih ozljeda (neimovinska šteta) iznosi 30 dana (čl. 12.st.1. istoga Zakona) od dana podnošenja odštetnog zahtjeva. Zakon to izričito ne govori, ali podrazumijeva se da taj rok počinje teći od dana podnošenja dokumentiranog odštetnog zahtjeva. Upravo odredbom o obvezi plaćanja zateznih kamata zakonodavac sili osiguratelje da odštetni zahtjev riješe u propisanom roku, jer otezanje im ne ide u prilog i od toga ne bi smjeli imati nikakve koristi.
Dakle, osiguratelj koji ne riješi štetu u roku od 30 dana mora oštećenoj osobi platiti i zatezne kamate od dana kad je podnesen dokumentirani odštetni zahtjev (liječnička dokumentacija potrebna da bi utvrdila šteta i njene posljedice). Jasno je da je zahtjev za isplatom kamata građanskopravni zahtjev na koji ima pravo oštećena osoba. Kamata će biti plaćena samo onome tko traži njeno plaćanje. Shodno tome, ne može se očekivati da će osiguratelj samoinicijativno platiti zateznu kamatu. Oštećeni M.P. mora sam postaviti zahtjev za plaćanje zatezne kamate suglasno gore navedenim odredbama Zakona o obveznim osiguranjima u prometu.