Želite li saznati vrijedi li uložiti novac u neku stvar, saznajte prije toga postoji li udruga specijalizirana za to što vas zanima, učlanite se te na taj način dođite do informacija koje vas interesiraju


Koliko puta vam se dogodilo da ste nešto kupili, a onda naknadno, nakon što ste počeli upotrebljavati kupljenu stvar, shvatili da vam uopće nije trebala, da niste zadovoljni s njom i da ste, sve u svemu, bez veze bacili novac? Ovakve situacije nisu baš tako rijetke, o čemu zasigurno svatko može posvjedočiti iz vlastitog iskustva. Kako biste ovakve situacije u budućnosti izbjegli, najbolja strategija je svakako ona da nešto, prije nego odlučite kupiti, isprobate. A pod isprobati misli se na što bolje upoznavanje sa svim prednostima i nedostacima onoga što se namjerava kupiti, a upoznati nešto možemo samo ako to koristimo. Što je stvar koju kupujemo skuplja, trebalo bi pridati više pažnje tome da se što više isproba prije same kupovine. Donosimo nekoliko načina na koje možete besplatno ili jeftino isprobati nešto prije nego se odlučite na kupovinu.

Unajmite. U današnje vrijeme može se unajmiti sve više toga, a unajmljivanje je odličan način da nešto isprobate ukoliko isto namjeravate kupiti. To može biti svašta, od zaista skupe investicije poput stana, preko nešto jeftinije poput auta, pa do alata, raznih uređaja i sl.

Posudite. Ako netko koga poznajete već ima nešto što želite kupiti, nemojte se libiti posuditi tu stvar kako biste ju isprobali. Ili se jednostavno raspitajte kod tih osoba jesu li zadovoljni i bi li ponovno kupili istu stvar ili bi uzeli neku drugačiju.

Učlanite se u grupu/udrugu/klub. Danas postoje zaista brojne grupe, udruge građana, klubovi i slično koje su specijalizirane za određena područja. Želite li saznati vrijedi li uložiti novac u neku stvar, saznajte prije toga postoji li udruga specijalizirana za to što vas zanima, učlanite se te na taj način dođite do informacija koje vas interesiraju. Primjerice, željeli biste kupiti opremu za biciklizam ili neki drugi sport, ali niste sigurni koliko će vam se zapravo svidjeti – pronađite neku udrugu ili klub i iz prve ruke saznajte sve detalje prije nego se upustite u ozbiljniju investiciju.

Provjerite kako radi. Kupujete li, na primjer, neki kućanski uređaj, upitajte u trgovini možete li ga i isprobati – dakle, ne samo pogledati i pročitati priložene upute, već ga zaista i ukopčati u struju i provjeriti kako zapravo radi. Na ovaj način možete provjeriti je li uređaj bučniji nego što očekujete ili je možda kompliciran za korištenje ili ima neku drugu manu koju se ne može primijetiti dok uređaj nije uključen.

Iskoristite probni period. Mnogo prodavatelja nudi besplatan ili vrlo povoljan probni period za svoj proizvod ili uslugu, pa, ukoliko naiđete na takvu ponudu uz stvar koju želite kupiti, svakako ju iskoristite. Probni periodi mogu trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana, u svakom slučaju, imat ćete dovoljno vremena da donesete odluku o tome treba li zaista predmet kojeg isprobavate.