26.03.2014.
Istekla vozačka ne znači gubitak prava iz osiguranja

Naš čitatelj U. V., inače samostalni zastupnik(agent) za jedno osiguravajuće društvo, pita : „…u uvjetima osiguranja osiguratelja za kojega radim, među slučajevima gubitka prava iz osiguranja, čl.3. Uvjeta AO od 26. studenoga 2013., ne spominje se i slučaj gubitka prava vozača, koji je imao prometnu nezgodu koju je skrivio, a u vrijeme nezgode mu je vozačka dozvola istekla, ali je nije obnovio. Radi se konkretno o mom osiguraniku… Hoće li moj osiguratelj ići u regres prema svom osiguraniku ili neće… Odgovor kod odgovorne osobe moga osiguratelja nisam dobio…“
U čl. 24. st.1. t.2. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu predviđeno je da prava iz ugovora o osiguranju gubi (a to znači da će osiguratelj kod kojega je sklopio ugovor o osiguranju od automobilske odgovornosti imati pravo od njega regresirati isplaćenu štetu trećoj osobi do iznosa od 12 prosječnih neto plaća u Republici Hrvatskoj) osiguranik-vozač koji „…nije imao važeću vozačku dozvolu odgovarajuće vrste ili kategorije…“ No što to znači „nije imao vozačku dozvolu odgovarajuće vrste i kategorije“ citirani Zakon ne kaže.
Odgovor moramo potražiti u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama. Taj Zakon u čl. 222. st. 2. kaže: „Vozačka dozvola izdaje se s rokom važenja do 80. godine života vozača, a mijenja se svakih 10 godina…“ Prema tome, vozač koji je jedanput dobio vozačku dozvolu, ima valjanu dozvolu do navršene 80. godine života. „Mijenjanje“ o kojemu govori Zakon o sigurnosti prometa ne znači dobivanje nove adekvatne dozvole, već zamjenu dokumenta(čak se u nastavku citiranog st. 2. Zakona o sigurnosti prometa dodaje: „Prilikom ove zamjene vozač se nije dužan podvrgnuti pregledu za vozače„, što zasigurno upućuje na to da se ne radi o izdavanju nove vozačke dozvole, već samo o tehničkoj zamjeni postojećeg materijalnog dokumenta novim).
Prema tome, zaborav da se zamijeni dozvola ne znači da je vozač, u osigurateljnom smislu, ostao bez vozačke dozvole. Uostalom, to neki osiguratelji u svojim uvjetima jasno kažu: „Iznimno, u slučaju članka 24. St.1. t.2. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu, ako vozaču nije produžena vozačka dozvola po isteku valjanosti, a do dana štetnog događaja nije izgubio pravo na produljenje valjanosti, smatra se da vozač ima odgovarajuću vozačku dozvolu za upravljanje vozilom„ (Jadransko osiguranje, Euroherc osiguranje, Allianz osiguranje…). Zašto je osiguratelj za kojega radi U. V. to propustio unijeti u svoje Uvjete osiguranja, teško je reći.
No, bez obzira na taj propust, odredbu čl. 24.st.1.t.2. valja tumačiti u smislu onoga što većina osiguratelja i navodi u svojim uvjetima: bitno je da vozač nije izgubio pravo na produljenje vozačke dozvole!
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku
Porezi i financije
Povećanje praga za ulazak u sustav PDV-a
Prag za PDV obveznike povećao se s 40.000,00 eura na 60.000,00 eura. Ova promjena ima značajan utjecaj na mnoge porezne obveznike i zahtijeva pažljivo praćenje i prilagodbu