Vozač koji je jedanput dobio vozačku dozvolu, ima valjanu dozvolu do navršene 80. godine života.


Naš čitatelj U. V., inače samostalni zastupnik(agent) za jedno osiguravajuće dru­štvo, pita : „…u uvjetima osi­guranja osiguratelja za kojega radim, među slučajevima gubitka prava iz osiguranja, čl.3. Uvjeta AO od 26. studenoga 2013., ne spominje se i slučaj gubitka prava vo­zača, koji je imao prometnu nezgodu koju je skrivio, a u vrijeme nezgode mu je vo­začka dozvola istekla, ali je nije obnovio. Radi se kon­kretno o mom osigura­ni­ku… Hoće li moj osiguratelj ići u regres prema svom osi­gura­niku ili neće… Odgovor kod odgovorne osobe moga osiguratelja nisam dobio…“

U čl. 24. st.1. t.2. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu predviđeno je da pra­va iz ugovora o osiguranju gubi (a to znači da će osiguratelj kod kojega je sklopio ugovor o osiguranju od au­tomobilske odgovornosti ima­ti pravo od njega re­gresirati isplaćenu štetu tre­ćoj osobi do iznosa od 12 prosječnih neto plaća u Re­publici Hrvatskoj) osigu­ra­nik-vozač koji „…nije imao važeću vozačku dozvolu odgovarajuće vrste ili kategorije…“ No što to znači „nije imao vozačku dozvolu odgovarajuće vrste i kategorije“ citirani Zakon ne kaže.
 
Odgovor moramo potra­žiti u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama. Taj Zakon u čl. 222. st. 2. kaže: „Vo­začka dozvola izdaje se s rokom važenja do 80. godine života vozača, a mijenja se svakih 10 godina…“ Prema tome, vozač koji je jedanput dobio vozačku dozvolu, ima valjanu dozvolu do navršene 80. godine života. „Mije­njanje“ o kojemu govori Za­kon o sigurnosti prometa ne znači dobivanje nove adekvatne dozvole, već zamjenu dokumenta(čak se u nastavku citiranog st. 2. Zakona o sigurnosti prometa dodaje: „Prilikom ove zamjene vo­zač se nije dužan podvrgnuti pregledu za vozače„, što za­sigurno upućuje na to da se ne radi o izdavanju nove vo­začke dozvole, već samo o tehničkoj zamjeni postoje­ćeg materijalnog dokumenta novim). 

Prema tome, zaborav da se zamijeni dozvola ne znači da je vozač, u osiguratelj­nom smislu, ostao bez vo­začke dozvole. Uostalom, to neki osiguratelji u svojim uv­jetima jasno kažu: „Iznimno, u slučaju članka 24. St.1. t.2. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu, ako vo­začu nije produžena vo­začka dozvola po isteku va­ljanosti, a do dana štetnog događaja nije izgubio pravo na produljenje valjanosti, smatra se da vozač ima od­govarajuću vo­začku dozvolu za upravlja­nje vozilom„ (Ja­dransko osi­guranje, Euro­herc osigura­nje, Allianz osi­guranje…). Zašto je osiguratelj za kojega radi U. V. to propustio unijeti u svoje Uvjete osigura­nja, teško je reći.

No, bez obzira na taj propust, odredbu čl. 24.st.1.t.2. valja tumačiti u smislu ono­ga što većina osiguratelja i na­vodi u svojim uvjetima: bitno je da vozač nije izgubio pravo na produljenje vozačke dozvole!