• Ako očekujete da će netko mahnuti čarobnim štapićem da ukloni vaš dug (po kreditu, leasingu, kamati, minusima po tekućim i drugim računima, razne druge ugovorne obaveze koje ste preuzeli – kao „dug u najširem smislu“...), bojim se da ne shvaćate suštinu priče: nitko vam taj dug nije stvorio, pa ga ne može ni maknuti za vas. Zašto očekujete da će vas netko drugi – spasiti? Zašto bi uopće netko drugi trebao spašavati baš-vas?


U cijelom svijetu banke i druge financijske institucije su u povlaštenom, privilegiranom položaju – financijskog monopoliste, iz razloga što sve države imaju do detalja strogo propisano – kome i kako je dozvoljeno baviti se financijskim tokovima odnosno poslovanjem. „Capo di tutti capi“ je tzv. centralna ili narodna banka svake zemlje. Nikakva alternativa zakonski nije dozvoljena (na primjer: ne možete „kupiti“ auto razmjenom za svoj komad zemlje, a da stvar bude legalna i država namirena. Cijelu transakciju možete zakonski provesti samo kao – novčanu, i kroz državne i bankarske kanale!) Monopol je žestoka stvar: ne postoji monopolista na svijetu koji bi se dobrovoljno odrekao ruke koja ga hrani. Tu važi povijesni recept, dakako uvijek u novom ruhu: kadija te tuži, kadija te sudi.

Rezultat je da su građani svijeta, u koje se i mi s ponosom ubrajamo, izgubili financijsku slobodu i sigurnost. Naime, kako možemo izbjeći ili zaštititi sve što smo stekli ili smo mislili da smo stekli? Kako se možemo obraniti od fluktuacija tečajeva, inflacije, ovrha nad imovinom zbog neplaćenih rata, povećanja kamatnih stopa do nebeskih razmjera? Kad ćemo moći odahnuti i reći: otplatio sam svoj financijski dug? Kada će mu biti kraj? Tko će odrediti kada će saldo duga biti konačno na nuli?

Ako se želite malo probuditi, potražite svoju financijsku dokumentaciju: sve ugovore o kreditima i leasing-ima, sve ugovore o karticama i računima, sve što ima ikakve veze s vašim dugovima ili obavezama u najširem smislu. Stavite ih u jedan registrator ili korice da vam uvijek budu dostupni. Usput ih malo pregledajte, pročitajte. Ako vam nešto nije jasno, provjerite telefonom ili direktno na šalteru banke ili financijske institucije s kojom ste potpisali takvu „suradnju“. 

Ako vodite poslovanje u bilo kojem obliku (obrta, d.o.o., samostalna djelatnost) pregledajte sve ugovore koje ste zaključili ranijih godina. Provjerite koji su ugovori istekli, a koji su još uvijek važeći. Začuditi ćete se kako vrijeme brzo prolazi i da su neke stvari odavno „van snage“, a vi mislite da su još uvijek važeće ili da ih ne treba ažurirati. Za one ugovore koji vam više nisu važni ali nisu izrijekom stavljeni van snage, učinite to: potpišite anekse da cijeli posao bude zakonski čisto zaključen. Po pravilima struke i za svaki slučaj!