01.03.2001.
Izvedeni vrijednosni papiri
Vjerujemo da su svim čitateljima Burze poznati "osnovni" vrijednosni papiri, dionice i obveznice. Stoga ćemo se u ovom broju pozabaviti tzv. hibridima ili izvedenim vrijednosnim papirima koji su u svijetu sve popularniji, a nadajmo se da će uskoro zaživjeti i kod nas. Hibridni instrumenti financiranja, odnosno hibridni vrijednosni papiri kombiniraju karakterisitke tipičnih kreditnih ( obveznica ) i tipičnih vlasničkih ( dionica ) vrijednosnih papira. Najpoznatiji hibridni vrijednosni papiri jesu preferencijalne dionice. Kako neki instrumenti financiranja mogu nositi i klauzulu koja daje pravo vlasniku da ih konvertira u druge instrumente financiranja, posebno ćemo nešto reći o konvertibilnim instrumentima financiranja. Uz ove hibride, treba spomenuti da postoje prava, varanti, participativne obveznice i niz drugih hibrida.
Preferencijalne dionice, poznate su još kao prioritetne odnosno povlaštene dionice, a njima je dana kombinacija karakteristika običnih dionica i obveznica. One imaju prioritet u naplati dividendi i u likvidacijskoj masi poduzeća i zbog toga je ulaganje u ove vrijednosne papire manje rizično od ulaganja u obične dionice. Preferencijalni položaj ovih dionica povezan je uz ograničenje određenih prava koje nose obične dionice poduzeća. Tako u odnosu na obične dionice, preferencijalne dionice nose limitirane dividende koje se najčešće obračunavaju po fiksnoj stopi, kao i limitirano učešće u likvidacijskoj masi poduzeća. Također se vlasnicima preferencijalnih dionica ne daje pravo glasa o pitanjima upravljanja. Osnovni razlog emisije preferencijalnih dionica leži u mogućnosti pribavljanja sredstava i od onih investitora koji nisu spremni prihvatiti rizik običnih dioničara, a nisu zadovoljni niti s prinosom na ulaganje u obveznice. Osim toga, ovaj način financiranja ne remeti upravljačke odnose u poduzeću, pa je stoga zanimljiv za postojeće dioničare.
Konvertibilni vrijednosni papiri predstavljaju obveznice i preferencijalne dionice koje se mogu zamijeniti za točno određen broj običnih dionica poduzeća ili nekih drugih vrijednosnih papira poduzeća prema volji njihovih vlasnika za unaprijed utvrđeno vrijeme i po unaprijed utvrđenim uvjetima. Jednom konvertirani u obične dionice, vrijednosni papiri se ne mogu ponovno zamijeniti za obveznice ili preferencijalne dionice. Uvjeti pod kojima se ti vrijednosni papiri mogu zamijeniti za drugi vrijednosni papiri poznati su kupcu već pri samoj njihovoj kupovini i ti se uvjeti ne mogu mijenjati. Opcija konverzije povećava atraktivnost takvih vrijednosnih papira jer omogućava vlasnicima špekulaciju na kapitalni dobitak izazvan povećanjem vrijednosti običnih dionica. Upravo iz tog razloga što konvertibilije omogućuju svojim vlasnicima da u određenom periodu izaberu veću vrijednost između vrijednosti konvertibilije i običnih dionica u koje se ti vrijednosni papiri mogu konvertirati, konvertibilije će se prodavati po većoj cijeni od istih papira koji ne nose tu opciju.