• Tijekom siječnja u Australiji je zaposleno 53.000 ljudi, zbog čega je stopa nezaposlenosti pala na 5,3 posto. Investitori očekuju da će australska središnja banka na idućoj sjednici početkom ožujka podići kamatnu stopu za 25 b.p. na 4,00 posto

Australski dolar je ojačao zbog vrlo dobrih pokazatelja s tržišta rada. Naime, peti mjesec za redom zaposlenost raste. Tijekom siječnja je zaposleno 53.000 ljudi, zbog čega je stopa nezaposlenosti pala na 5,3 posto.

Investitori očekuju da će australska središnja banka na idućoj sjednici početkom ožujka podići kamatnu stopu za 25 b.p. na 4,00 posto. Australski dolar je na euro ojačao do 1,5250 (najviši tečaj u posljednjih 10 godina), odnosno na kunu do 4,7500.

Švedska kruna je u odnosu na euro dosegla najviši tečaj u posljednjih petnaest mjeseci – 9,85. U odnosu na kunu, kruna je ojačala do 0,7400. Švedska središnja banka je ostavila kamatnu stopu na dosadašnjoj razini od 0,25 posto, ali je mnoge iznenadila najavom podizanja kamate krajem ljeta ili početkom jeseni. U svakom slučaju Švedska središnja banka će podignuti kamatu na krunu prije nego što to učini FED ili ECB, zbog čega bi kruna trebala i dalje biti tražena valuta.

Američki dolar se u odnosu na euro veći dio tjedna trgovao unutar raspona 1,37 do 1,38, odnosno na kunu 5,30 do 5,35. Kretanje američke valute najviše je bilo determinirano razvojem situacije oko rješavanja dužničkog problema Grčke. Krajem tjedna euro je u nedostatku konkretnih poteza Europske komisije oko „spašavanja“ Grčke pao u odnosu na dolar ispod 1,36 (na kunu 5,40). Švicarski franak se u odnosu na euro trgovao unutar 1,46 – 1,47, s time da je značajnije jačanje franka limitirano, jer se investitori pribojavaju moguće intervencije Švicarske središnje banke.

Ministarstvo financija je bilo aktivno i ovaj tjedan. Na održanoj aukciji trezorskih zapisa upisano je 248 milijuna kuna i 29 milijuna eura. Prinosi su i dalje u laganom padu. Godišnji kunski trezorski zapis je ostvario prinos od 3,49 posto, dok su valutni godišnji trezorac investitori upisali po stopi od 3,50 posto. Tečaj hrvatske kune i eura se tijekom prošlog tjedna kretao oko vrijednosti 7,32, da bi zbog nešto veće ponude deviza krajem tjedna kuna lagano ojačala do 7,30.