-
Čitav tjedan je na deviznom tržištu protekao u iščekivanju rezultata stres testa banaka koje posluju u euro zoni. Od ukupno testirane 91 banke, njih 7 nije prošlo zadane kapitalne zahtjeve
Čitav tjedan je na deviznom tržištu protekao u iščekivanju rezultata stres testa banaka koje posluju u euro zoni. U petak, kasno popodne, Vijeće europskih bankarskih supervizora je objavilo rezultate. Od ukupno testirane 91 banke, njih 7 nije prošlo zadane kapitalne zahtjeve. Kako nije bilo većih iznenađenja vrijednost eura se nije značajnije promijenila.
Euro se u odnosu na dolar trgovao unutar 1,2850-1,2950. Britanska funta je tijekom prošlog tjedna u odnosu na euro, ali i dolar lagano ojačala. Razlog tomu leži u činjenici da je bruto društveni proizvod britanskog gospodarstva tijekom drugog kvartala povećan na godišnjoj razini za 1,6 posto, što je iznenadilo sve investitore koji su očekivali umjeren rast od 1,1 posto.
S obzirom da će u siječnju 2011. doći do povećanja stope poreza na dodanu vrijednost, analitičari smatraju kako će stopa inflacije u Engleskoj skočiti iznad planiranih 3 posto. Time će se zasigurno povećati broj špekulanata koji će igrati na kartu više kamatne stope na funtu, zbog čega bi njezina vrijednost mogla narasti. Funta je na euro ojačala sa 0,85 na 0,84, odnosno na dolar sa 1,5150 na 1,5500. U odnosu na hrvatsku kunu, funta se kretala unutar raspona 8,5150 do 8,6250.
Središnja banka Kanade je na prošlotjednoj sjednici podigla kamatnu stopu na dolar za 0,25 b.p. na 0,75 posto. Kako je ovaj potez bio očekivan nije došlo do značajnije promjene vrijednosti kanadske valute.
Indeks poslovnog raspoloženja u Njemačkoj, mjeren kroz IFO indeks je pokazao da je pred najvećim europskim gospodarstvom svjetla budućnost. Vrijednost indeksa za mjesec srpanj je skočila sa 101,8 koliko je iznosila u lipnju na 106,2. Analitičari su očekivali vrijednost od 101,6. Ovo je najveći rast vrijednosti indeksa u posljednjih dvadeset godina. IFO indeks se bazira na mjesečnom anketiranju oko 7,000 njemačkih kompanija iz proizvodnje, građevinarstva, veleprodaje i maloprodaje. Na domaćem tržištu kuna je u odnosu na euro lagano oslabila sa 7,22 na 7,24 i to najviše zbog pojačane korporativne potražnje za eurima.