• Investitori se okreću manje rizičnim ulaganjima koja su potaknula snažan rast japanskog jena. Jen je u odnosu na euro ojačao 4,6%, dok je u odnosu na američki dolar ojačao 4,3%


Gospodarski pokazatelji iz najvećih svjetskih ekonomija ne ukazuju na skori oporavak i izlazak iz recesije. Zbog toga se investitori okreću manje rizičnim ulaganjima koja su u konačnici potaknula snažan rast japanskog jena. Jen je u odnosu na euro ojačao sa 134 na 128 (4,6%), dok je u odnosu na američki dolar ojačao sa 96 na 92 (4,3%). U odnosu na hrvatsku kunu, jen je ojačao sa 5,50 na 5,72 kune za 100 jena. Iz istih razloga, ali sa negativnim predznakom, protekli tjedan se kretao australski dolar. „Australac“ je u odnosu na euro oslabio sa 1,7550 na 1,8050, odnosno na kunu sa 4,18 na 4,05.

Narudžbe industrijskih dobara u najvećem gospodarstvu euro zone zabilježile su u svibnju pad na godišnjoj razini od 29%. Međutim, na mjesečnoj razini narudžbe industrijskih dobara su u Njemačkoj zabilježile rast od 4,4%, što je najveći rast u gotovo dvije godine. Industrijska proizvodnja u Njemačkoj je tijekom svibnja porasla za 3,7% u odnosu na travanj, što predstavlja najveću mjesečnu stopa rasta u posljednjih 16 godina. Na godišnjoj razini industrijska proizvodnja je pala za gotovo 18%.

Investitori strahuju da će gospodarska kriza u zemljama srednje i istočne Europe predstavljati uteg gospodarskom rastu zemalja euro zone zbog čega bi euro mogao naći pod dodatnim pritiskom. Inače, zajednička europska valuta se u odnosu na dolar protekli tjedan trgovala unutar uskog raspona od 1,39 do 1,40. Zbog uravnotežene ponude i potražnje za eurima, na domaćem deviznom tržištu nije bilo značajnijih pomaka. Euro se u odnosu na kunu kretao između tečaja 7,32 do 7,35.

Švicarska središnja banka i dalje će biti ustrajna u svojoj politici slabijeg franka. To je krajem tjedna potvrdio njezin  predsjednik Jean-Pierre Roth, zbog čega je svako daljnje jačanje „švicarca“ limitirano. U odnosu na euro franak se trguje oko 1,5150, dok je na kunu tečaj oko 4,85.