Nesretnim slučajem se smatra "…svaki iznenadni i od volje osiguranika nezavisni događaj koji djelujući izvana i naglo na tijelo osiguranika, ima za posljedicu njegovu smrt, potpuni ili djelomični invaliditet, privremenu nesposobnost za rad ili narušavanje zdravlja koje zahtjeva liječničku pomoć."


"Na pregledu oka, kojega sam izvršio u okviru re­dov­nog godišnjeg siste­matskog pregleda, što nam ga orga­nizira i plaća poslodavac, of­talmolog mi je ut­vrdio da na lijevo oko imam smanjen vid za 30%. Pitanje uzroka locirao je na ošte­će­nju mrežnice koje sam vje­ro­jatno doživio ili kao pos­ljedicu bolesti naz­vane odlijepljenje mrež­nice (ablatio retinae) ili kao posljedicu ne­kog udarca u oko čijih posljedica nisam bio svjestan… Nakon toga sam se sjetio da sam doista pred dvije godine imao uda­rac u oko (dok sam radio u vrtu otkinuta grana voćke me uda­rila u oko), koje je iza toga bilo par dana crveno (kr­vavo), ali je prošlo i tome nisam pridavao posebnu pažnju.  Imam nekoliko polica osiguranja od posljedica nesretnog slučaja. Mogu li ostvariti pravo na isplatu odštete?…", G.D.

Prema uvjetima svih osi­guratelja nesretnim sluča­jem se smatra „…svaki iznenadni i od volje osiguranika nezavisni događaj koji dje­lujući izvana i naglo na tijelo osiguranika, ima za pos­lje­dicu njegovu smrt, potpuni ili djelomični invaliditet, pri­vremenu nesposobnost za rad ili narušavanje zdravlja koje zahtjeva liječničku po­moć. “ Dakle, ovom definicijom je odgovoreno i na pi­tanje našeg čitatelja.

Događaj koji je uzrokovao gubitak vida na jednom oku mora biti iznenadan, vanjski, koji djeluje izvana na tijelo osigurane osobe, neovisan od volje osiguranika. Ako je odlijepljenje mrež­nice posljedica takvog doga­đaja (udarac grane u oko) onda se slučaj smatra nes­retnim slučajem (posttraumatska ablatio retinae) i osi­guranik ima pravo na isplatu (ne naknade štete) osigurnine temeljem sklopljenog ugovora o osiguranju od pos­ljedica nesretnog slučaja. 

No, ako je „odcjepljenje mrežnice (ablatio retinae) prethodno bolesno ili de­ge­nerativno promijenjenog oka”, ne radi se o nesretnom slu­čaju i osiguranik nema pravo na isplatu osigurnine. Što je u pitanju u kon­kret­nom slu­čaju, stvar je (pr)o­cjene liječ­nika-vještaka, od­no­sno, mo­gućnosti osiguranika da do­kaže da se osi­gurani slučaj kako smo ga gore naveli doista i dogodio. Ako mu to uspije, prema uvjetima osiguranja odnosno tablica za određivanje postotka trajnog invaliditeta kao poslje­dice nesretnog slučaja osiguratelja kojega nam je naveo, imat će pravo na postotak osigurnine koji odgovara 5% - trajnoj inva­lidnosti.