Novčanom kaznom od 500,00 do 200.000,00 kuna kaznit će se:
9. tko poslovne knjige, druge evidencije i knjigovodstvene isprave ne čuva u rokovima propisanim zakonom,

Čuvanje knjigovodstvene dokumentacije (isprave):
1. trajno se čuvaju isplatne liste ili analitička evidencija plaća i nadnica ako osiguravaju bitne podatke o zaposlenom,
2. sedam godina čuvaju se isprave na temelju kojih su podaci uneseni u poslovne knjige,
3. sedam godina čuvaju se isprave platnog prometa u ovlaštenim financijskim institucijama,
4. sedam godina čuvaju se prodajni blokovi i kontrolni blokovi, pomoćni obračuni i slične isprave.
Čuvanje poslovnih knjiga:
1. glavna knjiga i dnevnik jedanaest godina,
2. pomoćne knjige sedam godina.
Evidencije i isprave o dnevnom gotovinskom prometu moraju se čuvati najmanje tri godine.
Rok čuvanja počinje zadnjim datumom poslovne godine na koju se odnose poslovne knjige, obračuni i početna bilanca.

10. tko ne prijavi činjenice bitne za utvrđivanje njegove porezne obveze u zakonskom roku,
Porezni obveznik dužan je prijaviti sve činjenice bitne za utvrđivanje njegove porezne obveze, a naročito osnutak, premještaj i prestanak trgovačkog društva, radionice ili poslovne jedinice ili početak obavljanja gospodarstvene djelatnosti, odnosno promjenu prebivališta ili uobičajenog boravišta i druge činjenice čije je prijavljivanje propisano posebnim zakonom.

11. tko ne prijavi činjenicu stjecanja većinskog udjela ili činjenicu da je u sustavu povezanih društava, u propisanom roku,
Porezni obveznici koji su izravno ili neizravno postali vlasnici udjela većeg od 50% (većinski vlasnici) u tuzemnom ili inozemnom trgovačkom društvu ili su u sustavu povezanih društava dužni su to prijaviti nadležnom poreznom tijelu prema svome sjedištu.

12. trgovačko društvo koje ne prijavi činjenicu promjene većinskog vlasnika u propisanom roku,
Trgovačko društvo nad kojim je druga osoba postala većinskim vlasnikom dužno je tu činjenicu prijaviti nadležnom poreznom tijelu prema svome sjedištu.

13. porezni obveznik koji odbije sudjelovati u poreznom postupku,
Porezni obveznik dužan je tijekom poreznog postupka sudjelovati u utvrđivanju činjeničnog stanja iznošenjem potpuno i istinito činjenica bitnih za oporezivanje te za svoje tvrdnje ponuditi dokaze.

14. tko ne dostavi poreznom tijelu podatke o osobi i ovlašteniku za koje vodi račun, čuva ili kao zalog uzima vrijednosti ili ustupa pretinac,
Ovo se prije svega odnosi na financijske institucije.

15. porezni obveznik koji ne preda poreznu prijavu poreznom tijelu u propisanom roku,

16. tko ne podnese poreznu prijavu na poziv poreznog tijela,

17. tko u poreznoj prijavi iskaže netočne ili neistinite podatke,

18. tko uz poreznu prijavu ne priloži dokumentaciju sukladno poreznim propisima,
Npr. uz godišnju prijavu poreza na dohodak potrebno je priložiti potvrde od isplatitelja dohotka o uplaćenim porezima i doprinosima.

19. tko ne izda poreznom obvezniku dokumentaciju potrebnu za poreznu prijavu,

20. porezni obveznik koji se ne odazove na poziv poreznog tijela, ili tko odbije dati obavijest potrebnu za utvrđivanje činjeničnog stanja značajnog za oporezivanje, ili tko se ne odazove na poziv poreznog tijela radi davanja obavijesti usmeno na službenom mjestu poreznog tijela,

21. tko ne predoči poslovne knjige, evidencije, poslovnu dokumentaciju i druge isprave na zahtjev poreznog tijela, ili tko ometa očevid, ili. tko ne dopusti obavljanje inspekcijskog nadzora, ili porezni obveznik koji ometa obavljanje inspekcijskog nadzora,

22. banka ili druga financijska organizacija ovlaštena za platni promet koja ne doznači novčana sredstva zatečena na računu poreznog dužnika ili ne doznači novčana sredstva koja su prispjela na račun ovršenika za vrijeme trajanja ovrhe.
Novčanom kaznom od 500,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se odgovorna osoba poreznog obveznika – pravne osobe za sve navedene prekršaje.

Namjera ovog članka nije podsjećanje na crnu kroniku, već upravo suprotno, podsjetnik na zakonske obveze, kako do problema ne bi došlo. Najčešće problemi s poreznim organima nastaju više zbog nemara i neznanja, a znatno manje zbog pažljivo planiranih poreznih utaja.

 

photo by Randy Kun