Postupak naknade štete koju osobe sa stalnim prebivalištem u Hrvatskoj pretrpe u nekoj od zemalja članica EU znatno je olakšan i omogućuje oštećenome da naknadu ostvari i u Hrvatskoj

 


Naš čitatelj C.P.  je imao lakšu prometnu nesreću u Italiji kad je išao na skijanje. Razmijenio je podatke s krivcem, vozačem vozila austrijske registracije. Kad se vratio u Hrvatsku pisao je austrijskom osiguratelju i krivcu i tražio da prijavi štetu svome osiguratelju u Austriji, no ovaj to izgleda do sada nije učinio. Vrijeme prolazi, a nikakvog odgovora nema. „Imam samo broj police krivca i znam da je osiguran kod X osiguratelja u G. u Austriji, i ništa više. Kako doći do rješenja i kakav je postupak, jer mi se ne da otpisati tri-četiri tisuće kuna koliko mi iznosi šteta na zadnjem dijelu vozila...“

 

Sukladno EU pravu i našem Zakonu o obveznim osiguranjima u prometu (čl. 57.), postupak naknade štete koju osobe sa stalnim prebivalištem u Hrvatskoj pretrpe u nekoj od zemalja članica EU znatno je olakšan i omogućuje oštećenome da naknadu ostvari i u Hrvatskoj. Odštetni zahtjev se može podnijeti
a) osiguratelju u Austriji,
b) ovlaštenom predstavniku za rješavanje šteta austrijskog osiguratelja u Hrvatskoj (podatke o tome tko je ovlašteni predstavnik toga osiguratelja oštećeni C.P. lako može dobiti u Hrvatskom uredu za osiguranje), koji ima istu obvezu kao i osiguratelj.
Ako  osiguratelj ili ovlašteni predstavnik u Hrvatskoj ne odgovore oštećenome obrazloženim pismom-ponudom ili na zakonu utemeljenim odgovorom zašto se ne može isplatiti odšteta u roku od tri mjeseca, oštećeni može protiv austrijskog osiguratelja podnijeti tužbu sudu u mjestu svoga prebivališta u Hrvatskoj. 
Konačno, ako austrijski osiguratelj ili njegov predstavnik u Hrvatskoj ne pošalju oštećenome ponudu naknade štete ili obrazloženu odbijenicu, oštećeni se s odštetnim zahtjevom može javiti Uredu za naknadu pri Hrvatskom uredu za osiguranje. Ured za naknadu ima obvezu u roku od dva mjeseca izjasniti se o odštetnom zahtjevu. Naravno da će Ured o zahtjevu izvijestiti austrijskog osiguratelja, njegovog ovlaštenog predstavnika u Hrvatskoj i štetnika. Ako se u međuvremenu – dok Ured za odštetu rješava zahtjev - austrijski osiguratelj ili njegov ovlašteni predstavnik jave i izvrše svoju obvezu, hrvatski Ured za odštetu obustavit će postupak.