Ovo je tema o kojoj bi se moglo govoriti danima, a da se u isto vrijeme čuju različita mišljenja, sugestije i iskustva.

Osnovna definicija imuniteta je sposobnost organizma da se brani od bakterija, gljivica, virusa i drugih čimbenika s kojima se organizam susreće svaki dan. To je u stvari stalni proces koji se odvija kontinuirano, a mi o njemu govorimo tek onda kada bolest nadvlada imunološki sustav i kada dolazi do stanja bolesti.

Složenost ovih mehanizama prelazi okvire ovakvog osnovnog izlaganja, a u konačnici nije ni potrebno znati sve te mehanizme, nego samo osnovne premise, pa da s osobnog stajališta poduzmemo sve da očuvamo taj mehanizam.

Od kad postoji čovjek, postoje i razne preporuke što bi trebalo sve učiniti da naš imunitet ostane na razini samodostatnosti.

Današnji način života, prehrane, kretanja i razine stresa su takvi da je sve teže održavati tu funkciju, a poseban je problem u našoj svijesti da netko drugi treba voditi računa o tome.

Kada je u pitanju očuvanje adekvatne razine odgovora imunološkog sustava i tu važe osnovna pravila kojih se danas sve manje pridržavamo.

– kvalitetna prehrana koja u sebi sadrži sve potrebne elemente, a u smislu imuniteta posebno je važno unositi adekvatnu količinu vitamina, minerala i mikro elemenata.

– unošenje dovoljne količine tekućine

– kretanje

– kvalitetan odmor (između ostalog i dovoljno spavanja)

– kontrola stresa

– umjerena tjelovježba

Ovi čimbenici, koji su svima jasni, su osnova održavanja zdravlja i imuniteta. Mnogi će naglasiti da je to lako reći, a teško učiniti, no kada bolje razmislite, vidjet ćete da je ipak problem u nama i našem konformizmu kojeg više određuju drugi nego mi sami.

U situaciji kada je sustav imunološke obrane u stanju opterećenja, potrebno mu je pomoći.

Pored navedenih čimbenika koji čuvaju i imunitet, potrebno je pojačati unos određenih nutrijenata, a to su:

– vitamin C

– vitamin D

– cink

– dovoljno tekućine

– dovoljno odmora

Danas na tržištu postoji niz pripravaka koji bi trebali pojačavati imunološki odgovor našeg organizma, ali njihovu primjenu bih preporučio uzimati u suradnji s liječnikom.
Kada govorimo o prevenciji, općenito vladaju ista pravila. Tu bismo preporučili uzimati kvalitetne preparate koji u sebi sadrže vitamine, minerale i mikro elemente.

Što se tiče narodnih lijekova, češnjak, slanina, kuhano vino i rakija, mislim da je njihovo djelovanje dokazano već stoljećima, ali trebamo paziti da se koriste u onim dozama koje će pomoći, a ne koje će dovesti do još većih problema.

Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na  [email protected]