Sinu  bih  željela osigurati kasko, ali ne želim ga pitati za odobrenje i ne želim da zna da ima kasko osiguranje. To mi je garancija da će kod vožnje biti pažljiviji...


Ugovor o osiguranju imo­vine, u koju spada i motorno vozilo, može sklopiti svaka osoba …koja ima opravdani interes na predmetu osiguranja, a osiguranik može biti samo osoba koja ima ili oče­kuje da će imati opravda­ni interes da ne nastane osi­gu­rani slučaj (čl. 948. ZOO). To je odgovor na pitanje na­še či­tateljice R.A., koja ima slije­deći problem:

„…Otac (razvedena sam) je kupio našem sinu (19 go­dina star, 1 godinu vozačkog staža) novi Golf, platio mu troškove registracije, ali ga nije kasko osigurao, već je to ostavio na teret sinu, koji ne­ma novaca za kasko osigura­nje…. Ja bih mu željela osigurati kasko, ali ne želim ga pi­tati za odobrenje, i ne želim da zna da ima kasko osiguranje, jer mi je to ga­rancija da će kod vožnje biti pažljiviji, misleći da nema kas­ko osiguranje, a opet ako se nešto dogodi i razbije au­to da može uplatiti dru­go... Je li to moguće i …kako to učiniti…“

Moguće je. Zakon o ob­veznim odnosima sadrži od­govor na problem koji ima gđa R. A. U čl. 929. regulirao je ugovor o osiguranju koji se zove Osiguranje za tuđi ra­čun. Gđa R. A. može ugo­voriti kasko osiguranje sino­vog vozila, jer očito ima op­ravdan interes na osiguranom predmetu (da se dogodi šteta na sinovom vozilu vjerojatno da bi i njena imo­vina bila oštećena, pošto bi pomagala sinu oko nabavke drugog vozila ili popravka oštećenoga).
 
U polici se kao ugova­ra­telj navodi R. A., a kao osi­guranik za čiji račun se sklapa osiguranje naznačuje se sin (podaci o sinu). Obvezu pla­ćati premiju osiguranja ima ugovaratelj osiguranja (R. A.). Ona može držati po­licu osiguranja, ali ne može vršiti prava iz police, dakle, ne mo­že u svoje ima i za svoj račun naplatiti eventualno nastalu štetu.
 
Ako bi se ostvario osi­gurani slučaj i nastala šteta na kasko osiguranom sino­vom automobilu, naknadu od osiguratelja moći će tra­žiti samo sin. No, naknadu će moći dobiti tek kad mu ugovaratelj(ica) osiguranja preda kasko policu. Sve do toga trenutka sin ne mora niti znati da postoji valjano kasko pokriće njegovog au­to­mo­bila.

Drugi način predviđen je u čl. 928. ZOO: R. A. sklapa ugovor o kasko osiguranju u ime sina, bez njegovog ovla­š­tenja. U tom slučaju ugova­ratelj je sin, koji mora odob­riti ugovor, a to može učiniti i nakon što se eventualno do­godi osigurani slučaj (šte­ta na vozilu), što znači da do toga trenutka ne mora ni znati da postoji kasko osiguranje vo­zila. I kod ove vrste ugovora premiju osiguranja obvezna je osiguratelju platiti R.A. ko­ja sklapa ugovor bez sino­vog ovlaštenja.