U 90% slučajeva prekomjerna težina uzrokovana je unosom kalorija višim od potrošnje. Sve što se unese, a ne potroši, pretvara se u salo i povišenu tjelesnu težinu
Među prvim znakovima koje treba početi kontrolirati je stanje intolerancije inzulina koja se javlja kod pretilosti i to posebno onog tipa gdje se masnoća sakuplja u predjelu trbuha.
Ovdje osobito važi stajalište da samo vlastitim angažmanom možemo postići pozitivne rezultate kada je u pitanju naše zdravlje.
Znači, treba normalizirati tjelesnu težinu. Ima više pravila između kojih je i indeks tjelesne mase (odnos visine i težine tijela). On bi trebao biti ispod 25. Potom je tu kao pokazatelj obujam trbuha koji kod žena treba biti manji od 80 cm, a kod muškaraca ispod 94 cm. Najjednostavnije pravilo je da težina bude za 10 kg manja od visine (kad se oduzme metar), a to znači da osoba visoka 180 cm treba imati 70 kg. To su pravila koja treba poštivati, ali isto tako trebalo bi ih prilagoditi i našoj sredini gdje je sasvim tolerantno da visina i težina budu takve da osoba od 180 cm bude teška do 82 kg. Prilagođeno našoj sredini, obujam trbuha kod muškaraca ne bi trebao biti veći od 100 cm, a kod žena 90 cm.
Ponovimo još jedanput da je prekomjerna težina u 90% slučajeva uzrokovana unosom kalorija višim od potrošnje. Sve što se unese, a ne potroši pretvara se u salo i povišenu tjelesnu težinu.
Da kažem odmah – da, danas smo preplavljeni reklamama o postojanju fenomenalnih tableta koji smanjuju težinu, a da pritom ne moramo smanjiti unos kalorija niti pojačati tjelesnu aktivnost. Možda je to tako, ali bih ipak preporučio da se prije upotrebe istih savjetujete sa svojim liječnikom. Kod naglog gubljenja težine treba voditi računa o općem stanju organizma i svakako imati profesionalno praćenje. Nekada to ne ide baš lako, ali inzistirajte na tome. Tu se može koristiti i znanje nutricionista koji će pomoći da na mnogo prirodniji način (s manje rizika) dođete do željene tjelesne težine. Molim da izlike zvane nemam vremena i novaca zaboravite. Na početku, treba donijeti odluku želite li nešto ili ne. Što manje "filozofiranja", a više rada. Ne zaboravite, to radite za sebe i svoje zdravlje.
Slijedeća važna stvar je tjelesna aktivnost prilagođena vašem stanju. Najjednostavnija je šetnja, a druge aktivnosti treba započeti pod kontrolom fizioterapeuta. Važno je da se odrede pojedinačne aktivnosti barem u početku vježbanja. Kasnije to možete raditi i samostalno. Tu treba naglasiti kontinuitet aktivnosti.
Ovim ćemo smanjiti krvni tlak, masnoće u krvi i poboljšati toleranciju organizma na inzulin te smanjiti rizike nastajanja sindroma x. Ako ovim metodama nismo u potpunosti riješili problem, onda se u dogovoru s liječnikom počinje s dodatnom terapijom lijekovima.
Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na [email protected]