U prošlom članka govorili smo o tome što su homeostaze. Da ponovimo, to su vrijednosti stanja organizma koji omogućavaju normalnu funkciju metabolizma i drugih vitalnih funkcija.
Danas ćemo govoriti o dva minerala koji sačinjavaju dvije vrlo važne homeostaze i s kojima se susrećemo čitav život, ali nisam siguran da o njima nešto posebno znamo.
Prvo ćemo govoriti o kaliju (K).
Kalij je mineral koji u organizmu ima vrlo važnu ulogu u prenošenju živčanih signala koji su u funkciji rada mišića (posebno srčanog mišića). Kalij se uglavnom nalazi u stanicama.
Normalna vrijednost kalija u krvi se kreće od 3,9 do 5,1 mmol/L. U slučaju smanjenja ili povećavanja razine kalija, može doći do teških zdravstvenih problema. To uzrokuje poremećaje rada srca, grčeve mišića, trzaje tijela. Nekad može biti uzrok i poremećaja kretanja crijeva (u narodu je poznat termin zapetljaj crijeva).
Glavni, ne i jedini, regulator razine kalija u serumu su bubrezi. U slučaju uzimanja lijekova za poboljšanje mokrenja, treba posvetiti pozornost na razinu kalija u serumu. Kod zdravog čovjeka, standardna prehrana omogućava normalnu razinu kalija u serumu. Kod utvrđene smanjene razine kalija, potrebno je istu povećati kombiniranjem hrane bogatom kalijem, a ako to ne poluči rezultate, onda treba davati lijekove koji u sebi sadržae kalij.
Namirnice bogate kalijem su:
avokado, krumpir, batat, rajčica, banana.
Natrij (Na) je nezaobilazan makroelement koji se u živim bićima te i kod čovjeka nalazi u serumu. Ima važnu ulogu u održavanju osmotske ravnoteže, reguliranju kiselo-lužnate homeostaze te u prenošenju živčanih podražaja. Normalne vrijednosti se kreću od 136 do 145 mEq/L.
Isto kao kod kalija, smanjenje ili povećanje razine natrija u serumu dovodi do teških poremećaja u radu organizma koje ugroziti životne funkcije.
U današnje vrijeme uglavnom imamo problema s prevelikim unosom natrija u obliku kuhinjske soli. Postoje određena pravila da se kod pacijenata s bolesnim bubrezima daje do 3 grama soli dnevno, a da je standardna doza oko 5 grama dnevno za zdravog čovjeka. Činjenica je da je danas dnevna doza unosa kuhinjske soli na razini od preko 15 grama dnevno.
Ako samo smanjimo unos kuhinjske soli za pola, učinit ćemo za naše zdravlje više nego što možemo i pojmiti. No, treba reći da ima i ljudi koji se hrane takvom hranom u kojoj nema dovoljno soli, pa isto tako mogu imati zdravstvene tegobe. Prije nego se prihvatite neke dijete, bilo bi dobro da se posavjetujete s liječnikom ili nutricionistom.
Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na [email protected]