Kamate koje društvo obračunava drugom društvu
Od 01.01.2010. godine, u međusobnim zajmovnim (kreditnim) odnosima poduzetnici više na obračunavaju PDV na kamate. To, između ostalog, proizlazi i iz novog Pravilnika o PDV-u (NN br. 149/09).
Iako je u poduzetništvu PDV troškovno neutralna stavka (jednom odbitak pretporeza, a drugome obveza koju mu plati dužnik), taj porez ipak opterećuje novčani tok.
Ovdje u članku govorimo o "zajmu" kao stručnom pojmu koji vrijedi za odnose između poduzetnika, dok samo banka i dr. financijske institucije odobravaju kredite.
Vijest da se pri međusobnim zajmovnim odnosima neće oporezivati kamate je radosna vijest za poduzetnike. To oslobođenje nastupilo je 1. siječnja 2010. a proizašlo je iz uskladbe našeg Zakona o PDV-u sa Smjernicama EU prema kojima se u poslovima "odobravanja i ugovaranja kredita te upravljanja kreditom od strane osobe koja ga odobrava" ne obračunava PDV. Do sada je to oslobođenje vrijedilo samo za financijske institucije.
To znači da kad jedno trgovačko društvo odobri kratkoročnu pozajmicu ili zajam (npr. dugoročni) drugome društvu, na računu (obračunu) kamata neće trebati obračunati PDV. To vrijedi čak i u slučaju ako bi zajam bio beskamatan. Do sada je to bilo protuzakonito jer su propisi pretpostavljali minimalnu kamatu od 4% godišnje za slučajeve beskamatnih pozajmica kad bi se PDV obračunavao na "fiktivnu" osnovicu.
Kamate na zajmove zaposlenicima
Kada poduzetnik daje pozajmicu djelatniku, također nema obračuna PDV-a na kamate. Međutim, ukoliko godišnji kamatnjak iznosi manje od 4%, npr. 3%, u tom slučaju razlika manje obračunane kamate smatra se pogodovanjem djelatniku i, u poreznom smislu, predstavlja isplatu plaće u naravi. Konkretno, to znači da će poslodavac na razliku u kamati od 1% (4%-3%) trebati obračunati sva davanja na plaću.
Ako to ne želi, mora se obračunati kamata od 4%.
Ograničenje u priznavanju pretporeza
Radost oslobođenja PDV-a na kamate prestaje kod onih poduzetnika koji se zajmovnim aktivnostima bave u većem opsegu i godišnje zarade više od 2% prihoda od kamata u odnosu na sve druge prihode iz redovitih poslovnih aktivnosti.
Novim Pravilnikom o PDV-u je ograničeno korištenje pretporeza ako su zajmovne usluge (cijena usluge je kamata ili slična naknada za korištena novčana sredstva) u 2009. bile u odnosu na ukupne isporuke veće od 2%. Temeljem tog većeg financijskog prometa neće biti moguće koristiti cijeli pretporez u 2010. Tako npr. ako je udio oslobođenih isporuka veći od 2%, tada davatelj zajma neće moći priznati ulazni pretporez u cijelosti nego u utvrđenom postotku (npr. 94,7%), i to po svim nabavama - ulaznim računima.
Iznimka su osobni automobili i troškovi reprezentacije kad je moguće koristiti samo 70%, odnosno 30% pretporeza, odnosno manje ako se ukupni pretporez smanjuje zbog oslobođenih isporuka (kamata). Paušalno određenje do 2% udjela prihoda od kamata u odnosu na sve ostale prihode iz poslovnih aktivnosti je porezna činjenica koja će upućivati na beskamatno davanje zajma u odnosima kod povezanih društava, dok će ostali to nadoknađivati kroz maržu u robi ili drukčije.
Porez na dohodak od kapitala
Glede poreza na kamate nije sve tako povoljno. I dalje su na snazi sramne odredbe Zakona o porezu na dohodak koje nalažu plaćanje 35% poreza na dohodak od kapitala (+ prirez) u slučaju kad zajam trgovačkom društvu odobri fizička osoba (npr. član društva ili druga domaća fizička osoba). Taj porez se ne plaća ako se taj isti novac oroči u banci ili investicijskom fondu.