Ureter - organ koji ima funkciju da urin iz bubrega prenosi u mjehur ima puno živčanih završetaka, pa se bolovi koji nastaju prilikom prolaska kamenca smatraju najjačim bolovima u organizmu

 

Mislim da je svima poznato da se u pojedinim sustavima u organizmu stvaraju patološke tvorbe u obliku kamenaca koji mogu uzrokovati manje ili vrlo teške posljedice.

U ovom članku osvrnut ćemo se na kamence koji nastaju u urinarnom sustavu. Prije svega treba podsjetiti da se urinarni sustav sastoji u osnovi od dva bubrega (nemojte se čuditi, ima dosta pacijenata koji se rađaju s jednim bubregom do pacijenata koji imaju i više bubrega (7-9 i više). Zatim se iz bubrega nastavljaju po jedan mokraćovod (ureter) koji nastali sekundarni urin prenosi iz bubrega u mokraćni mjehur. I tu imamo odstupanja od  uobičajenog, pa možemo imati i više mokraćovoda koji idu iz bubrega u mjehur. O tome drugi put. Onda uobičajeno imamo mokraćni mjehur koji služi za pohranu mokraće, a kad se isti napuni, javlj mozgu, a ovaj donosi odluku gdje će i kada dozvoliti da se mjehur isprazni. Prosječni kapacitet mokraćnog mjehura je oko pola litre, a može nekada zbog potrebe zadržavati i do 800 ml urina. Mokraća iz mjehura izlazi van preko cijevi koja se zove uretra i kod žena je dužine 3 do5 cm, a kod muškaraca može doseći i dužinu od 25 cm.

Tijekom 24 sata bubrezi izluče do 180 litara primarnog urina, a u nastavku svoje funkcije organizmu vraćaju ono što mu je potrebno, a suvišak svega prelazi u sekundarni urin kojeg izmokrimo. Sekundarni urin se odvodi pomoću bubrežnog dijela koji sakuplja urin, pa zatim uretera, mokraćnog mjehura i uretre van organizma.

U tom dijelu mogu nastati problemi u obliku sakupljanja kristala koji mogu biti sitni kao pijesak, a mogu postepeno narasti i u potpunosti zatvoriti izlazak mokraće iz bubrega. Kamenci mogu nastati u svim dijelovima mokraćnog sustava, a najčešći su u bubrežnom sustavu za prikupljanje mokraće i ureteru. Naime, organizam ima inhibitore (tvari koje sprječavaju nakupljanje kristala), no kod nekih ljudi taj je mehanizam poremećen i kod njih se kristali talože te stvaraju sitne čestice koje izlaze urinom pa ih pacijent i ne osjeti. Kod težih oblika kristali se jače talože te grade veće oblike koji mogu u potpunosti zatvoriti odvodni sustav urina. Treba reći da je ureter (organ koji ima funkciju da urin iz bubrega prenosi u mjehur) jako inerviran, pa bolovi koji nastaju prilikom prolaska kamenca se smatraju najjačim bolovima u organizmu. U drugom nastavku govorit ćemo o dijagnostici, liječenju i prevenciji urinarnih kamenaca.

 
Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na [email protected]