Njemački IFO indeks poslovnog okruženja je na najnižoj razini u posljednjih 15 godina. Vrijednost indeksa za studeni iznosi 85,6 dok je za listopad indeks bio na 90,2. Unatoč tome što je u proteklim mjesecima Europska središnja banka spustila kamatnu stopu na euro, što je cijena nafte drastično pala i što je euro izgubio na vrijednosti, njemački poduzetnici nisu nimalo optimistični. Optimizma nema niti među potrošačima. Naime, promet u maloprodaji je tijekom listopada pao za 1,6 posto. Analitičari su očekivali rast prometa od 0,5 posto. Po svemu sudeći, smanjenu potražnju za njemačkom robom iz inozemstva neće supstituirati domaća potrošnja. Dobra je vijest da za razliku od SAD-a, u Njemačkoj je stopa štednje na visokih 14 posto čime tamošnji potrošači imaju mogućnost povećati potrošnju i pomoći Njemačkoj u borbi s recesijom. Prema privremenim podacima, stopa inflacije u Njemačkoj je tijekom studenog pala za 0,5 posto. Slabljenje inflatornih pritisaka uvelike olakšava posao Europskoj središnjoj banci. ESB je u srpnju podigla kamatu za 25 b.p. na 4,25 posto, no ubrzo je promijenila svoju politiku za 180 stupnjeva. Kao i većina drugih središnjih banaka ESB je počela spuštati referentnu kamatu i to dva puta po 50 b.p. Kako je ekonomija euro zone u recesiji, a inflacija će najvjerojatnije pasti ispod 2 posto očekuje se da će Europska središnja banka spustiti kamatu do kraja godine za 75 b.p na 2,50 posto.
Gospodarstvo SAD-a je tijekom trećeg kvartala zabilježilo pad od 0,5 posto na godišnjoj razini, što je ujedno bio najveći kvartalni pad u posljednjih sedam godina. Nacionalni ured za ekonomska istraživanja je potvrdio da je američka ekonomija u recesiji od prosinca 2007. godine. Pad cijena nekretnina, loše stanje na tržištu rada, pad burzovnih indeksa utjecali u na smanjenje osobne potrošnje za 3,7 posto, što je najsnažnije kvartalno „stiskanje remena“ potrošača u posljednjih 28 godina. Kontradiktoran je bio podatak o povjerenju potrošača, čiji indeks je tijekom listopada suprotno očekivanju povećan na 44,9. Analitičari su očekivali vrijednost od 38,0. Na povećanje potrošnje nije imalo utjecaja smanjivanje potrošačkih cijena koje su tijekom listopada u SAD-u bile niže za 1,0 posto. Niža stopa inflacije ostavlja prostor Američkoj središnjoj banci za daljnje snižavanje kamate, no upitno je da li će još niža kamata na dolar potaknuti potrošnju, budući da trenutna kamatna stopa na dolar iznosi samo 1,0 posto.
Na domaćem tržištu tečaj eura i kune i dalje uvelike ovisi o kretanju kunske likvidnosti. Kamatne stope na kunu su i dalje prilično visoke, zbog čega je rast vrijednosti eura prilično limitiran. Međubankarske pozajmice na rok od jednog tjedna se kreću oko 15 posto. Sredinom mjeseca banke će zbog smanjivanje stope obvezne rezerve dobiti dodatnu likvidnost, zbog čega bi kamatne stope na kunu mogle pasti.
05.12.2008.