Uređaji poput pećnice, bojlera, perilice za suđe i glačala troše najviše struje, pa je svakako preporučljivo te najveće potrošače koristiti kada je struja jeftinija, odnosno nakon 21 h


Struja je u svakom kućanstvu jedan od većih troškova, a visina troška znatno varira ovisno o tome koliko uređaja, koje snage i koliko često se koristi. Upravo na računu za električnu energiju mogu se ostvariti znatne uštede obrati li se pažnja na to u koje doba dana i koliko često se koriste uređaji. Ako vam podatak o snazi vašeg uređaja ne govori puno kada je u pitanju trošak koji stvara, donosimo vam podatke za uređaje prosječne snage izračunate u cijeni rada uređaja po satu. Na taj način možete okvirno procijeniti koliko koji uređaj u prosjeku troši i lakše planirati korištenje uređaja. Donosimo cijene za jeftiniju i skuplju tarifu za nekoliko uređaja koji se obično mogu pronaći u prosječnom kućanstvu.

Uređaj

Prosječna snaga u kW

Potrošnja po satu - jeftinija tarifa (21-07) u kn

Potrošnja po satu - skuplja tarifa (07-21) u kn

Pećnica

2

0,92

1,84

Perilica za rublje

0,65

0,30

0,60

Perilica za suđe

1,45

0,67

1,33

Glačalo

1,8

0,83

1,66

Hladnjak

0,1

0,05

0,09

Stolno računalo

0,2

0,09

0,18

Bojler

2

0,92

1,84

TV

0,08

0,04

0,07



Dakle, može se primijetiti da uređaji poput pećnice, bojlera, perilice za suđe i glačala troše najviše struje, pa trebate računati da vas svaki sat korištenja dođe oko kune i pol u vrijeme skuplje tarife, te je svakako preporučljivo, ukoliko je to moguće,  najveće potrošače koristiti kada je struja jeftinija, odnosno nakon 21 h.

Podaci u tablici se odnose na uređaje kada se koriste, no treba podsjetiti da mnogi uređaji troše energiju i kada su u tzv. stand by načinu korištenja (kada su u „čekanju“, što se obično signalizira nekom lampicom na uređaju). Tu nije riječ o velikoj potrošnji, no, imate li veliki broj takvih uređaja, godišnje se može skupiti poprilično potrošene energije. Gotovo svi uređaji u stand by načinu rada troše više od 5 W, većinom između 15 i 25 W, a neki i više. Računa li se da takvih uređaja može biti i do 20-ak u kućanstvu (TV, Hi-Fi, DVD, receiver, punjači, printer, laptop, stolno računalo...), potrošnja energije za vrijeme kada se uređaji zapravo ne koriste, može narasti i na nekoliko stotina kuna godišnje.