Dok Grčka, Irska i Španjolska stagniraju, Njemačka bilježi najsnažniji rast u posljednje dvije dekade i to od 3,6 posto
Nakon što je strelovito ojačao, euro se tijekom prošlog tjedna smirio, odnosno konsolidirao na novim razinama. U odnosu na američki dolar eurom se trgovalo između 1,33 i 1,36, što preračunato na kunu daje tečaj za dolar od 5,55 do 5,45.
Dok Grčka, Irska i Španjolska stagniraju, Njemačka bilježi najsnažniji rast u posljednje dvije dekade i to od 3,6 posto. Rast njemačkog gospodarstva popraćen je i nešto jačim rastom cijena – proizvođačke 5,3 posto, potrošačke 1,7 posto na godišnjoj razini. Kako Njemačka čini 30 posto ukupnog BDP-a eurozone, ne bi bilo čudno da se uskoro krene sa špekulacijama o rastu kamatne stope na euro. Bit će zanimljivo vidjeti što će tada reći "najslabije karike" eurozone, tzv. PIGS.
Euro je ojačao i u odnosu na švicarski franak. Krajem tjedna "švicarac" je pao iznad 1,30 na euro, odnosno 5,65 na kunu. Predsjednik Švicarske središnje banke je izjavio da jačanje švicarske valute stvara veliki pritisak na švicarsko gospodarstvo. U svakom slučaju, franak je uzeo predah, do ponovnog eskaliranja dužničkog problema neke od članica eurozone.
Britanska stopa inflacije za prosinac je bila nešto viša od očekivane – 3,7 posto, dok su analitičari očekivali 3,4 posto. Razlozi leže u višim cijenama goriva i višoj stopi poreza na dodanu vrijednost. Britanci su početkom prošle godine podigli stopu sa 15 na 17,5 posto, a početkom ove sa 17,5 na 20 posto. Investitori očekuju da bi Bank of England, zbog više stope inflacije, uskoro mogla podignuti kamatnu stopu na funtu. Funtom se tijekom prošlog tjedna trgovalo za euro od 0,8350 do 0,85. U odnosu na kunu funta se kretala od 8,85 do 8,70. Na domaćem tržištu prošlotjedno trgovanje euro-kuna se odvijalo unutar uskog raspona od 7,390 – 7,3950.