Unatoč tome što se premijer Velike Britanije Brown pozitivno očitovao oko nedavnog slabljenja funte, britanska valuta je u odnosu na euro prošli tjedna lagano dobila na vrijednosti. Brown je izjavio da slaba funta pomaže britanskom gospodarstvu u borbi s prvom recesijom u posljednjih osamnaest godina. Investitori su s posebnim zanimanjem očekivali podatke o inflaciji u Velikoj Britaniji. Ona je tijekom siječnja pala no ne onoliko koliko su to analitičari predviđali. Indeks potrošačkih cijena je pao s 3,1 na 3,0 posto, dok se na tržištu očekivao pad indeksa na 2,7 posto. Investitori i dalje očekuju da će Engleska središnja banka na idućoj sjednici spustiti kamatnu stopu na funtu. Japanski jen će sve teže odolijevati na ovom volatilnom tržištu. Japanski bruto društveni proizvod je u posljednjem kvartalu prošle godine zabilježio pad na godišnjoj razini od velikih 12,7 posto, što je tri puta više nego u SAD-u. Na kvartalnoj razini japanska ekonomije je pala za 3,3 posto, što predstavlja najjači pad gospodarske aktivnosti u Japanu od 1974. godine (naftna kriza). Euro je čitav tjedan bio pod pritiskom zbog zabrinutosti investitora o izloženosti bankarskog sektora zapadne Europe prema istoku Europe.

Agencija Moody's je u tom kontekstu navela Mađarsku, Hrvatsku, Rumunjsku i Bugarsku kao problematične države, dok su prema toj agenciji najviše u opasnosti banke iz Austrije, Italije, Njemačke, Francuske, Belgije i Švedske. Ovu situaciju je donekle smirila izjava njemačke kancelarke Merkel, koja je izjavila da bi „bogatije“ članice EU mogle pomoći siromašnijim članicama u prevladavanju ove krize. Američki dolar i dalje ima veliko povjerenje ulagača. Niti vrlo loši podaci s tržišta nekretnina nisu pokolebali ulagače u američku uzdanicu. Broj započete novogradnje u SAD-u je tijekom siječnja pao na najnižu razinu od kada se ta grana građevinarstva statistički promatra (1959.). Na godišnjoj razini zabilježen je pad novogradnje od 16,8 posto. Broj izdanih građevinskih dozvola, koji su svojevrstan indikator budućih kretanja, također je tijekom siječnja pao na godišnjoj razini za 4,8 posto.

Na domaćem tržištu Hrvatska narodna banka je bila vrlo aktivna. Bankama je smanjen omjer minimalno potrebnih deviznih potraživanja sa 25 na 20 posto, čime je oslobođeno bankarskom sustavu oko 1,25 milijarde eura. Također, povećana je dozvoljena otvorenost devizne pozicije sa 20 na 30 posto jamstvenog kapitala, što u ukupnom bankarskom sektoru iznosi oko 600 milijuna eura. Održana je devizna intervencija na kojoj je HNB prodala poslovnim bankama 185 milijuna eura po cijeni od 7,44. Sve te mjere nisu rezultirale spuštanjem kamatne stope na kune na međubankarskom tržištu, već su usmjerene ka zaustavljanju pada kune u odnosu na euro. Kamatne stope su alarmantno visoke i kreću se oko 25 posto, dok je tečaj oko 7,45.