Gospodarski pokazatelji iz SAD-a pokazuju da je američka ekonomija na putu oporavka i da nema opasnosti od nove recesije, no to za sada ne zadovoljava investitore
Devizno tržište je i dalje pod utjecajem špekulacija o tome koliko će dolara biti pušteno u sustav putem novih mjera monetarne politike američke središnje banke. Zbog toga je američki dolar pod velikim pritiskom. Špekulativne kratke pozicije u američkom dolaru su na rekordnim razinama.
Gospodarski pokazatelji iz SAD-a pokazuju da je američka ekonomija na putu oporavka i da nema opasnosti od nove recesije, no to za sada ne zadovoljava investitore. Činjenica da će FED novim mjerama povećati količinu dolara na tržištu ruši njegovu vrijednost. U odnosu na euro je oslabio do 1,4120, dok je na kunu pao ispod 5,20. Ipak, dio investitora smatra da je pad američke valute prevelik i prenagao, zbog čega se američka valuta uspjela krajem tjedna oporaviti i ojačati na euro do 1,4050. Početkom ovog tjedna dio investitora je odlučio zatvoriti dio kratkih pozicija zbog čega je dolar ojačao do 1,3850.
U odnosu na japanski jen američki dolar je pao na najnižu razinu u posljednjih 15 godina. Kako se nakon probijanja razine od 83,00 jena za dolar, japanska središnje banka nije oglasila na tržištu, investitori su krenuli u daljnju prodaju dolara. Japanski jen je ojačao do tečaja 81,00.
Rekorde ruši i švicarski franak. Ovaj puta ne u odnosu na euro, već u odnosu na dolar. Švicarska valuta je ojačala na povijesni maksimum od 0,95 za dolar. U odnosu na euro, franak je oslabio iznad tečaja 1,34, dok se za kunu tečaj kretao oko 5,45. Inače, posljednjih mjesec dana „švicarac“ se u odnosu na euro kretao unutar raspona 1,32 do 1,35.
Na domaćem tržištu kuna je u odnosu na euro tijekom prošlog tjedna blago oslabila do tečaja 7,3350.