-
Na dolar se negativno odrazio podatak sa tržišta nekretnina, za koje mnogi smatraju da će biti prvi indikator oporavka gospodarstva. Tijekom travnja pao je broj započetih gradnji novih stambenih objekata za 12,8 posto, što je na godišnjoj razini 54,2 posto. Broj izdanih građevinskih dozvola je također pao, na mjesečnoj razini za 3,3 posto, dok je na godišnjoj razini pad od 50,2 posto.
Protekli tjedan je na deviznom tržištu obilježio snažan pad dolara. Nakon što se prije desetak dana američki dolar oporavio u odnosu na euro, te se s njim trgovalo ispod razine 1.35, američka valuta je u proteklih tjedan dana oslabila na euro za gotovo 4,5 posto. Prvi udar na američku valutu je stigao iz FED-a, koji je negativno revidirao svoje procijene kretanja američkog gospodarstva. Američka središnja banka očekuje u ovoj godini pad BDP-a između 1,3 i 2,0 posto, dok stopu nezaposlenosti vide unutar raspona od 9,2 do 9,6 posto. Iz FED-a su također napomenuli kako će kamatnu stopu na dolar držati oko nule mnogo duže nego što su to prvotno planirali. Dolar je na najnižu razinu u ovoj godini pao zbog najave agencije za dodjelu kreditnog rejtinga S&P-a u kojoj su rekli da bi SAD-u zbog rasta proračunskog deficita mogao biti snižen kreditni rejting koji je trenutno na AAA.
Na dolar se negativno odrazio podatak sa tržišta nekretnina, za koje mnogi smatraju da će biti prvi indikator oporavka gospodarstva. Tijekom travnja pao je broj započetih gradnji novih stambenih objekata za 12,8 posto, što je na godišnjoj razini 54,2 posto. Broj izdanih građevinskih dozvola je također pao, na mjesečnoj razini za 3,3 posto, dok je na godišnjoj razini pad od 50,2 posto. Američka valuta se tek početkom ovog tjedna uspjela vratiti ispod 1,40 za euro i to najviše zahvaljujući geopolitičkim tenzijama nastalim nakon nuklearnog testiranja Sjeverne Koreje.
Na domaćem deviznom tržištu prošli tjedan je protekao u snažnom jačanju domaće valute. Nakon što je oslabila na 7,38 za euro, hrvatska kuna je tijekom prošlog tjedna ojačala za više od 1,0 posto. Povećana ponuda eura od strane bankarskog sektora gurnula je domaću valutu na razinu ispod 7,30 za euro. U odnosu na američki dolar, kuna je ojačala sa 5,45 na 5,22, što predstavlja tjedni rast od velikih 4,0 posto.