-
Prvotno očekivanje da bi američki FED mogao krajem godine podignuti kamatu na dolar se tijekom tjedna polako „topilo“, zbog čega je američki dolar gubio na vrijednosti te je u odnosu na euro opet pao ispod 1,40. U odnosu na kunu, američka valuta se trgovala unutar raspona od 5,25 do 5,15.
Trgovanje najvažniji valutnim parom na svjetskom deviznom tržištu tijekom prošlog tjedna je bilo vrlo aktivno. Američki dolar potpomognut dobrim ekonomskim pokazateljima se uzdignuo u odnosu na euro do 1,3880. Na jačanje američke valute utjecali su ne toliko dobri pokazatelji o kretanju industrijske proizvodnje u euro zoni.
U Njemačkoj je industrijska proizvodnja na godišnjoj razini smanjena za 21,6 posto. Nešto bolje stanje je u Francuskoj gdje je industrijska proizvodnja pala na godišnjoj razini za 18,8 posto, dok u Italiji pad industrijske proizvodnje iznosi 24,2 posto. Prvotno očekivanje da bi američki FED mogao krajem godine podignuti kamatu na dolar se tijekom tjedna polako „topilo“, zbog čega je američki dolar gubio na vrijednosti te je u odnosu na euro opet pao ispod 1,40. U odnosu na kunu, američka valuta se trgovala unutar raspona od 5,25 do 5,15.
U svijetlu skorog oporavka svjetske ekonomije najviše jača australski dolar čija vrijednost je tradicionalno vezana uz povećanja potrošnje za energentima, odnosno za metalima i rudama. Objava podatka o porastu industrijske proizvodnje Kine sa 7,3 na 8,9 posto podržala je rast „australca“ koji je u odnosu na euro ojačao sa 1,77 na 1,72. Američko ministarstvo trgovine priopćilo je da su u mjesecu svibnju prihodi od prodaje u trgovini na malo porasli za 0,5 posto, što je njihovo prvo povećanje u zadnja tri mjeseca. Indeks povjerenja potrošača kojeg izračunava Sveučilište u Michigenu raste već četvrti mjesec zaredom, što je za američku ekonomiju vrlo dobar pokazatelj, budući da potrošnja čini gotovo dvije trećine američkog BDP-a.
Na domaćem tržištu trend jačanja kune je nastavljen i tijekom prošlog tjedna. Povećana ponuda deviza iz bankarskog sektora nije pronašla adekvatnu potražnju institucionalnih investitora niti korporativnih klijenta, zbog čega je euro oslabio s razine od 7,30 na 7,25.