Ako se proda osigurana kuća, prava i obveze ugovaratelja osiguranja (stari vlasnik) prelaze po samom zakonu na kupca (novi vlasnik)

Naš čitatelj J. G. kupuje kuću čiji vlasnik ima dobar ugovor o osiguranju s osigurateljem X (osigurani svi ri­zici, požar, poplava, potres). Ugovor je još na snazi. Ugo­voreno je plaćanje premije u četiri obroka, a plaćen je prvi.

Pita “Ako dođe do kupo­prodaje, je li polica osiguranja i dalje valjana, bez ob­zira na promjenu vlasništva ili prestaje potpisom ugovora o kupoprodaji?”

Prema odredbi čl. 961. Zakona o obveznim odnosima, ako se otuđi (proda) osi­gurana kuća, prava i obveze ugovaratelja osiguranja(stari vlasnik) prelaze po samom zakonu na kupca (novi vlasnik). Izraz „po samom za­konu“ znači da za prijenos ugovora o osiguranju na no­vog vlasnika nije potrebna nikakva radnja starog ni no­vog vlasnika. Ugovor o osi­guranju se automatski pre­nosi na novog vlasnika. Me­đutim, u st. 3. istoga članka Zakon obvezuje starog vlasnika da izvijesti osiguratelja o prodaji zgrade. Bolje re­čeno, ne sili ga na prijavu prodaje, već određuje da će - ako ne prijavi prodaju - ostati “...u obvezi na plaćanje premija koje dospijevaju i poslije otuđenja”.

S obzirom da se u slučaju našeg čitatelja radi o tome da je plaćena samo jedna rata premije, ako ne dođe do prijave promjene vlasništva, stari vlasnik će osiguratelju odgovarati za premiju koja će dospjeti tijekom trajanja ugovora. Dakle, u interesu je starog vlasnika (ugovaratelja osiguranja) da prijavi osiguratelju prodaju kuće, jer u tom slučaju nema više ni­kakvih obveza prema osiguratelju, jer iste prelaze na novog vlasnika.

Ipak, pošto novi vlasnik želi da na polici bude njegovo ime, a ne ime bivšeg vlasnika, na temelju činjenice ku­poprodaje, koju će doka­zati kupoprodajnim ugovo­rom ovjerenim kod javnog bilježnika, može tražiti od osiguratelja da dodatkom polici osiguranja unese či­nje­nicu promjene ugovara­telja osiguranja i umjesto sta­roga vlasnika unese no­voga vlasnika.

Zakon, nadalje, određuje da u slučaju prodaje osigurane stvari, ovdje zgrade, i osiguratelj i pribavitelj-ku­pac mogu odustati od ugo­vora o osiguranju uz otkazni rok od 15 dana, s tim da su dužni otkaz podnijeti najdu­lje u roku od trideset dana od dana saznanja za otu­đenje.

Prema tome, odredba Za­kona o automatskom prijelazu ugovora o osiguranju na novog vlasnika jeste izričito u korist toga vlasnika, da se omogući da rizici koji prijete zgradi budu i dalje osigurani nakon kupoprodaje. Ako pak novi vlasnik to ne želi iz bilo kojega razloga, može u navedenom roku ugovor ot­ka­zati.